Kocaeli: Katil Çin’e kurşun parası bizden olmasın

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu 221.haftasında Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu ile ortaklaşa olarak 11.07.2009 tarihin de , saat 12,30’de İzmit Sabri Yalım Parkında yapılan eylemde ,Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı katliamlar protesto edildi. Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu adına basın açıklamasını, dönem başkanı Harun Yaşar Aliş yaptı.Harun Aliş’in konuşmasının ardından Sadet Partisi eski milletvekili Mehmet Batuk konuştu.Batuk “hükümeti Çin malları’nın Türkiye’ye girmesine engel olunması konusunda gerekeni yapmaya davet etti ve Pazar günü Çağlayan’da yapılacak Çin’i protesto mitingine davet etti. Arkasından Alperen Ocakları Kocaeli İl başkanı İrfan Memiş konuştu. Memiş konuşmasında ” Ümmeti Muhammedi Türkistan’da yapılan katliama karşı tepki vermeye davet ediyorum, her şeyi Allah görüyor, bu zalimlerden bunun hesabını Allah soracaktır “dedi.

Ardından konuşan Tüketiciler Birliği başkanı Nazım Kaya “Tüm halkımızı Çin mallarını boykot etmeye davet ederek, İstanbul’daki protestoda Çin mallarını yaktık inanılmaz kötü bir koku çıktı, Çin melamin arttıklarından bebek maması yapıyor, çocuklarımızın midesi bozuluyor, artık cinsel ürünlerden bebek biberon emziği yapıyor, kanserojen malları ülkemize dolduruyorlar” dedi.

Ardından konuşan Marsiad genel başkanı Bahri Odabaş “Şu an iki partimizden siyasiler geldi, diğer partiler nerde, neden gelmiyorlar, böyle önemli bu konuda gelmezlerse başka ne zaman gelecekler” dedi.

Arkasından Çin malları meydana atılarak yakılıp protesto edildi,Ardından İzmit Fevziye camiinde, Türkistan’da Çin’in katlettiği Müslümanlar için öğlen namazını müteakip gıyabi cenaze namazı kılındı.

Açıklamanın tam metni:

Değerli Basın Mensupları,

26 Haziran 2009 tarihinde Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Sincan Uygur Özerk bölgesinin başkenti Urumçi’ de Çin Devletinin her türlü baskı , dayatma ve tahriklerine karşı Müslüman gençlerin tepki göstermesi üzerine Çin güvenlik güçlerinin vahşice saldırılarında yüzlerce Uygur kardeşimizin öldürülmesinin ve binlercesinin de yaralanmasının acı ve hüznünü yaşıyoruz.Gelen haberler, gerçek rakamların çok daha fazla olduğu yönündedir. Çin Hükümeti internet erişimini, yerel ve ulusal basının özgürce çalışmasını engelleyerek orada yaşanan katliamı ve insanlık dışı dramı dünya kamuoyundan gizlemektedir. İşte bugün Çin katliamına tüm dünyanın dikkatini çekmek , Uygur Türklerine sahip çıkmayan sözü mona insan hakları savunucularını, ırkçı yaklaşımları protesto eden dernek ve kurumları, bu vahşete seyirci kalan ülkeleri ve yönetimlerini kınamak üzere buradayız.

Doğu Türkistan’da meydana gelen vahşi olay, sadece 26 Haziranda başlayan bir olay değildir. Doğu Türkistan yaklaşık yarım asırdan beri büyük bir Çin zulmünün ve katliamının kıskacındadır. Doğu Türkistan’ da Çin zulmüne tabi tutulmanız için şuç işlemenize gerek yok. Orada Müslüman Uygur olmanız zulüm görmeniz için en büyük sebeptir. Bugün dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen meşhur Çin işkencelerinin tüm metotları Doğu Türkistanlıların üzerinde uygulanıyor. Hamile kadınlar zorla kürtaj yaptırılıyor. Gençler iğne yapılarak kısırlaştırılıyor. Her Uygur’a potansiyel terörist gözüyle bakılıyor. Oruç tutmaları, namaz kılmaları, dini bayramları kutlamaları, Kur’an öğrenmeleri yasaklanıyor. Çocuklara Uygurca eğitim verilemiyor. Uygurca yazılan kitaplar toplattırılarak Uygurca okuyup yazmalarına mani olunuyor. Çin, D.Türkistanlıları sadece öldürerek soykırım yapmıyor, Onların milli ve manevi değerlerini de yok ederek kültürel soykırım gerçekleştiriyor.

Bilindiği üzere Uranyum, petrol ve altın başta olmak üzere dünyanın en zengin topraklarına sahip olan Doğu Türkistan Kızıl Çin ‘in iştahını kabartıyor. Dünyanın gözü önünde izlediği yayılmacı politikayla Uygurların bir kısmını öldürerek yok ediyor, bir kısmını asimile ederek kendine benzetiyor , diğer kısmını işkenceye tabi tutarak göçe zorluyor , milyonlarca Çin’liyi de Doğu Türkistan’a yerleştirerek adım adım işgal eylemini gerçekleştiriyor. 35 Milyon Müslüman Uygur sözde uygar dünyanın gözü önünde adeta haritadan siliniyor.

Doğu Türkistan İslam coğrafyasının yüz akıdır. Orası Kaşgar’lı Mahmut, Yusuf Has Hacip, Abdulkerim Satuk Buğra Han gibi bilim adamlarının yetiştiği kültür ve medeniyet merkezidir. Irak, Filistin, Afganistan, Pakistan, Çeçenistan ve Bosna Hersek’ teki insanların derdi,yaşadıkları dram ne ise; Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin derdi ve dramı da odur. Nasıl ki Türkiye bizim Anavatanımız ise, Doğu Türkistan da Ata vatanımızdır. Biz oradaki insanlarla aynı milletten ve aynı ümmetteniz Onun için Gök Bayrağın Yere Düşmesine, Albayrağımızın gönlü asla razı olmaz.

Bir seçim sonrasında İran yönetiminin çıkan ayaklanmaya sert tepki göstermesine duyarsız kalmayan ABD ve Batı Ülkeleri; Yarım asrı aşan süreden beri Kızıl Çin tarafından Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanların çocuk, kadın, genç, yaşlı suçlu suçsuz ayırımına tabi tutmadan zulmedilen, öldürülen, asimile edilen, göçe zorlanan bir milletin çığlıklarını duymuyorlar mı? Nerede Birleşmiş Milletler? Nerede AB Ülkeleri? Nerede İnsan Hakkı Savunucuları? Nerede Feministler? Nerede Müslüman Ülkelerinin Devlet ve Hükümet Başkanları? Nerede İslam Konferansı Örgütü?

İsrail’den sonra devlet terörü uygulayan ülke konumundaki Çin Halk Cumhuriyeti’ne karşı başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm uluslar arası kurum ve kuruluşları göreve çağırıyoruz. Bu insanlık ayıbı ve dramının bir an önce sona erdirilmesi için gerekli girişimlerin acilen başlatılmasını istiyoruz

Çin mallarının satın alınması ve kullanımı tüm halkımız tarafından boykot edilmeli ve ülkemize sokulmasına izin verilmemelidir. Bu tavrın gösterilmesi ile ilgili hassasiyeti, TC. Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanımızın dikkatlerine sunuyor, orada hayatını kaybeden soydaşlarımıza ve dindaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.
KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKKÜLLERİ PLATFORMU ADINA
MEMUR-SEN KOCAELİ İL TEMSİLCİSİ HARUN YAŞAR ALİŞ

 

Bir cevap yazın