Tesettürü doktora tezi yaptı

Gaziantep merkez Mahmudiye Camisi İmam Hatibi Dr. İsmail Yıldız, İslam’da giyim ve örtünme ile ilgili doktora tezi hazırladı. Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri tarafından incelendikten sonra onaylanan doktora tezi kitap olarak yayınlandı.

Dr. İsmail Yıldız, ‘İslam’da Giyim ve Tesettür’ isimli kitabında, örtünmenin dini hükmü ile gayesini temel kaynaklara dayanarak ele aldığını söyledi. Örtünmenin tarihi ile başlayan tez çalışması, örtünmenin belirli bir çağa ya da döneme ait olmadığını, Hz. Adem’den bu yana insanın tabiatında ve tatbikatında var olduğunu, diğer ilahi din mensuplarının da örtünmeyi esas aldıklarını temel dini literatürlerine dayanarak açıklıyor. Bunun yanında örtünmeyi gerekli kılan dini, ahlaki ve psikolojik birçok hikmetin bulunduğunu açıklayan Mısır El-Ezher Üniversitesi İslam Hukuk Fakültesi Mezunu İsmail Yıldız, bunu çeşitli delil, görüş ve tecrübelere dayanarak izah ediyor. Erkeğin giyim şekli ve tarzı ile başlayan tezin ana kısmının, kamuoyundan hiç düşmeyen kadının örtünmesi konusuyla devam ettiğini belirten Dr. İsmail Yıldız, “Bu bölümde kadının, evde ve ev dışında uygulaması gereken örtünme sınırlarının ne olduğu, kime karşı nasıl örtünmesi gerektiği başlıklar altında inceleniyor. Ayrıca Osmanlı döneminden bu yana bilinen bazı tesettür şekilleri ve bu şekillerin dinin belirlediği tarza uygunluğunun anlatılması yanında, genel anlamda her tesettür elbisesinde dikkate alınması gerekli ölçü ve prensipler açıklanıyor. Sonuç olarak Müslüman’ın kendine has kılık kıyafet tarzı olduğu, ahlak ve davranışları yanında Müslüman’ın dış görüntüsüne de dikkat etmesi gerektiği vurgulanıyor” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başörtüsü ile ilgili fetvasının ardından üniversite bünyesinde hazırlanan çalışma, İslam’da örtünmenin şekli ve gerekliliği meselesine akademik bir açılım ve katkı sağlıyor. Yıldız, Çıra Yayınları tarafından okuyucuların istifadesine sundukları eserin başörtüsü ve tesettür konusunda önemli bir bilgi ve başvuru kitabı olduğunu sözlerine ekliyor.

haber vaktim

Bir cevap yazın