“Gazze’de herkes düşman, masum yok!”

israil işgal güçlerinin Ocak ayındaki Gazze katliamında görev alan bazı askerler, sivillere karşı savaş suçu işlediklerini itiraf etti. 25’ten fazla israil askeri, Sessizliği Bozmak adlı bir örgüte, insan hakları ihlallerini anlattı.Örgütün raporunda, Gazze’nin sivillerine yönelik ‘büyük ve emsalsiz darbenin’ arkasında İsrail’in çatışma kuralları ve komuta kademesinin belirlediği politikanın yattığına dikkat çekildi.İşgal güçlerinin çatışma kurallarına göre kendilerine “ne kadar Filistinli’nin hayatına mal olursa olsun, İsrail’in kayıp vermesini önlemeleri gerektiğinin” söylendiğini itiraf ettiler. Bir asker, kendilerine “Şehir savaşında herkes düşmanınızdır, masum yoktur.’ denildiğini aktardı. Bir diğer asker ise, aynı timde görev yaptığı silah arkadaşları için ‘hapse atılmayı hak eden insanlar’ değerlendirmesini yaptı.

Mısır’ın Engellemeleri Hayat Damarı-2 Kafilesinin Gazze’ye Girişini GeciktiriyorKuşatmayı Kırmak ve Gelen Heyetleri Karşılamak İçin Hükümet Komisyonu, dün Gazze’ye giriş yapması beklenen Hayat Damarı-2 kafilesinin ziyaretini Mısır’ın çıkardığı engeller yüzünden bir gün daha ertelediğini belirtti. Komisyonun basın bürosundan yapılan açıklamada, Mısırlı yetkililerin gelen yardımların Rafah kapısından değil de Kerem Ebu Salim sınır kapısından geçirilmesini ve kafilenin Gazze’de dört gün değil sadece 24 saat kalmasını istemesi yüzünden kafilenin Gazze’ye girişinin ertelendiği bildirildi.

Açıklamada, Mısırlı yetkililerin kafileye zorluk çıkarmalarını ve kafilenin Rafah’tan değil de Kerem Ebu Salim kapısından giriş yapması konusunda ısrar etmelerini şaşkınlıkla karşıladıklarını dile getirdi.

işgalci israil, Arapça’yı Kudüs’te tüm levhalardan siliyor!

israil yönetimi, işgal altında tuttuğu Kudüs’teki tüm trafik levhalarından Arapça ve İngilizce yazımları kaldırma kararı aldı. İsrail Ulaştırma’dan sorumlu yetkilileri, üç dilde hazırlanan levhaların sürücülerin kafasını karıştırdığı için böyle bir karar aldıklarını iddia etti. İsrailli Araplar ise İsrail’in Arap dili ve mirasını silmeye çalıştığını belirtiyor.

İsrail’in ulaştırmadan sorumlu yöneticisi Yisrael Katz’in açıklamaları ise kararın ardındaki asıl nedeninin, siyonist israil’in Kudüs’ü yahudileştirme projesi olduğunu açıkça ortaya koydu. Bakan Katz, “Bazı Filistin haritalarında İsrail şehirlerinin hâlâ 1948’den önceki adları kullanılıyor. Trafik levhalarımızda buna izin vermeyeceğim. Bu hükümet, bu bakanlık, Yahudi Kudüs’ün El Kuds’a dönüştürülmesine izin vermeyecek” dedi.

Platform Haber

 

 

Bir cevap yazın