“Merve Şirbini’nin katledilmesine göz yumanlar yargılanmalıdır”

“Hicab şehidi” olarak görülen Mısırlı Merve Şirbini’nin bir Alman mahkemesinde bıçaklanarak şehid edilmesinin yankıları büyüyerek sürüyor. İran Yüksek Yargı Erki Başkanı Ayetullah Şahrudi, Merve Şirbini adlı Mısırlı bir hanımın Alman mahkemesinde bir Alman faşişti tarafından bıçaklanarak şehid edilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Şirbini’nin bıçaklanmasına seyirci kalan mahkeme yetkililerinin yargılanması gerektiğini söyledi ve “bu müessif olay dünyadaki hukuk sistemi üzerinde ebedi bir leke olarak kalacaktır. Burada Alman mahkemesi Merve’nin güvenliğini sağlayamadığı gibi, bundan da öte mahkemedeki güvenlik güçleri hanımının yardımına koşan eşini de vurmuşlardır” diyerek Alman mahkemesindeki cinayetten mahkeme yetkililerin de sorumlu olduğunu vurguladı.

32 yaşında ve 4 aylık hamile olan Merve Şirbini, hicabından dolayı komşusu tarafından “terörist” olmakla suçlanıp ağır hakaretlere maruz kalmıştı. Şirbini, dava ettiği komşusu tarafından mahkeme sırasında herkesin gözü önünde 18 yerinden bıçaklanarak şehid edilmişti.

İslam dünyasında protestolar sürüyor

Hicab Şehidi Merve el Şirbini için İran’da Cuma günü düzenlenen protesto gösterisi ve gıyabi cenaze namazından sonra, Pakistan’da da protesto gösterisi düzenlendi.

Cemaat-i İslami tarafından düzenlenen protesto gösterisinde protestocular ellerinde “Hani nerede Batı’nın insan hakları” “Merve’nin katledilmesi Batı’nın utancıdır” “Merve’nin Alman Mahkemesinde Katledilmesi Batı’daki İslam Düşmanlığının Bir Örneğidir” yazılı pankart dövizler taşıyarak Almanya aleyhinde sloganlar attılar.

kaynak: isra haber

 

Bir cevap yazın