Taraf’tan Ankara’daki Ergenekon direnişine karşı tavır alma çağrısı

Taraf gazetesinin sürmanşetindeki “Halk bu yargıyı affetmez” başlıklı haberde, HSYK üyelerinden Ali Suat Ertosun’un son dakikada getirdiği “Ergenekon savcıları ile İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı’nın yerlerinin değiştirilmesi” önergesinin kurulda kabul görmesi sonucu oluşan tehlikeye dikkat çekti. Ergenekon davasını yürüten savcılara gözdağı niteliğinde sayılabilecek bu hamleye karşı açıktan tavır alarak, herkesi dikkatli olmaya çağıran Taraf’ta “Bir 22 Temmuz daha” başlığıyla şu yorum yapıldı:“Yargıyla ordu elele vererek cumhurbaşkanlığı seçimini engellemeye uğraşmıştı. Ordu 27 Nisan’da bir de muhtıra vermişti. 22 Temmuz seçimleri bu muhtıraya cevaptı ve halk ordunun siyasetteki ağırlığını o seçimdeki oylarıyla bitirdi.

Ordunun yerini şimdi tek başına yargı doldurmaya çalışıyor. Ergenekon soruşturmasıyla Güneydoğu’daki JİTEM soruşturmasının savcılarını değiştirmek istiyor.
Ciddiyetle ve derinlemesine sürdürülen bir soruşturmanın savcılarını değiştirmek istemenin tek bir amacı olabilir: O soruşturmaları saptırmak.

Yüksek yargı, 367 kararından beri çok “açık” belirledi yerini. Sistemi muhafaza edebilmek, soruşturmaları engelleyebilmek için elinden geleni yapıyor.
Bugünkü düzen içinde buna karşı çıkabilmek çok zor. Toplumu ve devleti kurtarabilmek, bu ülkenin insanlarını özgür kılabilmek, devlet içindeki suçluları yakalayabilmek için atılabilecek önemli bir adım var önümüzde.

Meclis, Prof. Özbudun’un daha önceden hazırladığı anayasayı ya da Avrupa Birliği’nin anayasası sayılan “Lizbon Anlaşması”nı aynen kabul ederek aynı anda bir anayasa referandumunu ve genel seçimi gerçekleştirebilir.

Bunun için “ordunun köstebeği” gibi davranan CHP ile uzlaşma aramaya çalışmak da gerekmez. Sistem, değişimle uzlaşmayacağını, değişime direneceğini bütün kurumlarıyla gösterdi çünkü.

Meclis, halkıyla uzlaşmalı. O halk, 22 Temmuz’da orduya verdiği cevabı bu kez yüksek yargıya verip bu ülkenin zincirlerini kıracaktır.

Halka gidin. Gereken değişimi halk yapacaktır.”

Platform Haber

 

Bir cevap yazın