Bir başka açıdan başörtüsü meselesi

Maksat sahiden anlamaya çalışmaksa öncelikle, yirmi yıl önce bu çabaya girişmiş biri olarak şunu hatırlatmak isterim: Başörtüsü takıp saha araştırmaları yaparak, başörtülü kadınları veya başörtüsü meselesini anlamak konusunda fazla bir yol alınamaz.Yok, hayır… İşi “başörtüsü mistiği”ne katkıda bulunmaya veya “onları kimse anlayamaz” mecrasına sokmaya çalışmıyorum… Sadece haksızlık yapmamaya çalışıyorum.

Şu kamusal alan meselesine, yani “Bu düzen başörtülülere hálá ‘bara gidemezsiniz demiyor, okula giremezsiniz diyor” faslına da giremeyeceğim. Zira o da ayrı bir yılan hikáyesi.

“Başörtülü kadın bir kadın olarak neler hisseder, áşık olur mu?” gibi cevap bulması daha da çetrefil, dahası sorulması gerekli mi olduğu da tartışmalı mevzulara dalmaya da hiç niyetim yok.

Sadece basit bir şeyi, “bugün başörtüsü takmak” ile “bugüne başörtülü gelmek” arasında bile çok zalimce bir fark olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Bugüne başörtülü gelmenin hafıza kayıtlarında okul kapısından çevrilmek var. Mesela tıp doktoru olunsa da, okuma yazma bilmez muamelesi görmek var. Açıkça olmadığı zaman hissedilir biçimde burun kıvrılmış olmak var. Birçok ortamda istenmeyen misafir olarak kalmak var.

En bilinen ifadesiyle buna, “öz yurdunda garip, öz vatanında parya” gibi hissetmek diyebiliriz.

Bu “hafıza kaydı”nın varlığı, insanı bazen güvensiz, ürkek; bazen öfkeli, bazen (yeni edinilmiş iktidar şımarıklığı ile) neredeyse saldırgan kılabilir.

Ama her durumda, aklına esip başörtüsü takmış birinden çok ama çok farklı kılar. En azından bunu aklımızın bir kenarında tutup, ne söyleyeceksek ona göre söyleyelim.

Dediğim gibi, tüm bunları artık bir “mistik” halini alan “başörtüsü zulmü” edebiyatına katkı olarak söylemiyorum. Dahası bu mistiğin de artık uzun uzun konuşulması, mevcut kalıplarının dışında tartışılması gerektiğini düşünüyorum.

Kalkış noktası son derece anlaşılır ve haklı olan bu “mistik”, hem siyasi hem toplumsal anlamda birçok marazi sonuç yarattı.

Bu zulüm, kurbanlar verdiği gibi, iktidarlara da yol verdi. Muazzam hak gaspları doğurduğu gibi, hak edilmemiş kariyerler de üretti. Birçoklarının hayatını karartırken, bazılarına “Yürü ya kulum!” yolu döşedi.

Yine de tüm bunlar, bir büyük “karanlık devri” unutmuş gözükmek, bir büyük haksızlığı görmezden gelmek, yaşanmış birçok sıkıntıyı hafife almak için geçerli mazeret, bir pişkinlik gerekçesi olmamalı.

Sonuçta diğer birçok konuda olduğu gibi bu konuda da Türkiye’nin geldiği yer, bir marazi halden diğerine geçiş oldu. Halihazırda sivil iktidar sahiplerinin çoğunun, (kendisinin değil) ‘eşi’nin başörtülü olduğu ama başörtüsü ile üniversiteye girilemeyen bir tuhaf ülkede yaşıyoruz.

Nuray Mert, Hürriyet

 

One thought on “Bir başka açıdan başörtüsü meselesi

  • elestirisel anlamda guzel bir yazi olmus ama unutulmamasi gereken bu ulkede ayse arman gibi insanlarin` SIKMA ` zihniyetlerinin beslenme kaynagidir.

Bir cevap yazın