Ankara: Tüm zalimlere bir ayakkabı da bizden!

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu, adalet mücadelesini 182. kez meydanlarda buluşarak sürdürdü. Bu haftaki açıklamayı platform adına İnsan Hakları ve Hizmet Derneği yaptı. Açıklamada ÖSS’deki katsayı adaletsizliği ve Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmü kınandı. Merve Şirbini’nin Alman mahkemesinin gözleri önünde vahşice öldürülmesinin protesto edildiği açıklama “Dünyadan buna yüksek sesler gelirken insanlığa demokrasi ve adalet söylemlerinden vazgeçmeyen, Türkiye’nin eline ev ödevleri verip “bunları bunları yap” diyen zihniyet kendi bağrındaki insanların hakkını korumaktan kaçınmaktadır. Bu sebeple 2008 yılında Bush’a atılan ayakkabının aynısını bütün zorbalara karşı bizde atıyoruz.” sözleriyle son buldu.

Açıklamanın tam metni:

Değerli Basın Mensupları, Kıymetli Katılımcılarımız, Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu’nun düzenlediği 182.Basın Açıklaması’na hoş geldiniz.

Geçtiğimiz günlerde ÖSS sonuçları açıklandı ve bu sonuçlarda 30.000 (otuz bin) öğrenci sıfır çekerken İmam-Hatip Liselerinin başarısı göz doldurdu ancak 390 puan alarak kat sayı adaletsizliğinden dolayı istediği bölümleri okuyamayan, Türkiye’deki en iyi eğitimi İmam Hatip Lisesi sıralarından alan öğrencilerin, gelecekleri üzerinde oynanan oyunlar halen son bulmadı. Söylemler hep var ancak icraata gelindiğinde ne hikmetse her hangi bir ilerleme kat edilemedi. Bu öğrencilerin ve gelecekte mezun olacak, vatanı için hayırlı işler yapmak, milletinin saadeti için çalışmak isteyen bu öğrencilere senin başın kapalı sen İmam – Hatiplisin denilerek saf dışına iletilmesi medeniyetin ve demokrasinin hangi alanında merak ediyoruz. 

İşte bir örnek Konya Anadolu İmam hatip lisesi Öğrencisi Şerife Ümmihani Horasan ÖSS Sayısal-1 de 394,804 puan alarak Türkiye 9’uncusu ve Konya 1’incisi oldu Tıp fakültesi okumak istiyordu şimdi ise tercih edebileceği tek bölüm ilahiyat.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı, Abant Platformu’nun “Demokratikleşme: 12 Eylül’den AB’ye Siyasi Partiler” konulu ikinci toplantısında konuşan ve darbecileri eleştirerek takdir toplayan Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar hakkında inceleme başlattı. Ama aynı bakanlık, 2007 yılındaki 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesi ile Adana Kozan’da belediyenin sinema salonunda düzenlenen törende, ilçede yapılan kompozisyon yarışmasında birinci olan ve ödülü almak üzere kürsüye çıkan İmam Hatipli kız öğrenci Tevhide Kütük’ün başörtülü olmasından dolayı kürsüden aşağıya indirilmesi talimatını vererek, kamuoyunun haklı eleştirilerine sebep yetkililer hakkında ise hiçbir inceleme başlatmamış olmasındaki çelişkiyi anlamakta güçlük çekiyoruz. 

Bu haftayı  Çin’de yapılan vahşeti takiple geçirdik, 1949’dan buyana Stalin liderliği ile soykırıma başlayan Çin 60 yıllık süre içerisinde iki defa Doğu Türkistan kurulmasına neden olmuştur. Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti ve Doğu Türkistan Cumhuriyeti. Yıllardır binlerce insanın haksız ve sebepsiz yere ölümleri karşısında Dünya Kamuoyu bir insanlık sınavından geçiyor ve maalesef verilen tepkiler bireysel topluluk tepkilerinin dışına çıkmış değil. Buna karşılık süreç içinde Çin Hükümetine yönelik yaptırımlara yönelik önlemler alınmazsa bölgedeki soykırım devam edecektir.

Faşizmin hiçbir dönemde eksik olmadığı Almanya’da ise 32 yaşında ve 4 aylık hamile olan Merve Şirbini, hicabından dolayı komşusu tarafından “terörist” olmakla suçlanıp ağır hakaretlere maruz kalmıştı. Şirbini, dava ettiği komşusu tarafından mahkeme sırasında herkesin gözü önünde 18 yerinden bıçaklanarak şehit edilmişti.

Dünyadan buna yüksek sesler gelirken insanlığa demokrasi ve adalet söylemlerinden vazgeçmeyen, Türkiye’nin eline ev ödevleri verip “bunları bunları yap” diyen zihniyet kendi bağrındaki insanların hakkını korumaktan kaçınmaktadır. Bu sebeple 2008 yılında Bush’a atılan ayakkabının aynısını bütün zorbalara karşı bizde atıyoruz.

İnanç  Özgürlüğünün önündeki engeller kalkana dek her cumartesi aynı saatte burada olmak üzere katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyoruz.

İNSAN HAKLARI VE HİZMET DERNEĞİ

One thought on “Ankara: Tüm zalimlere bir ayakkabı da bizden!

  • herhafta bu eylem yapiliyor ama koskoca ankarada neden bu kadar az katilim oluyor bacilarimiz abilerimiz nerdeler birlik olmamiz gereken yerde Basörtüsü gibi bir meselede cok az kisi bulunuyor 🙁 cok üzücü bir durum….

Bir cevap yazın