Laik yobazlık şimdiden atağa kalktı: CHP AYM’ye!

Katsayı adaletsizliğin kaldırılmasına karşı laik yobazlık şimdiden “yüksek yargının bu işe engel olacağı” inancını seslendirmeye başladı. Vatan’dan Güngör Mengi “Bu iş bitmedi” başlıklı yazısında “Tayyip Erdoğan, türban ve imam hatip sorununu çözmeye adanmış bir fedai olarak siyasete atıldı… AKP Anayasa Mahkemesi’nde laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğuna dair hüküm giymesine rağmen iki vaadinin de peşini bırakmadı. Üniversitedeki türban yasağını kaldırma amaçlı hamlesi yargıdan geri dönmüştür ama idari manevralarla bu yasağın fiili olarak eridiğini hep görüyoruz. Son YÖK kararı ile Erdoğan ikinci rüyasını da gerçekleştirmiş oluyor.” dedikten sonra kararın alınmasını “meslek liseleri karambolü”nde sisteme gol atıldığı gerçeği gözden kaçırılmasın.” şeklinde yorumladı ve “Kararın imam hatip lisesi mezunlarına hukuk, tıp, siyasal ve mühendislik gibi alanlarda yüksek öğrenim olanağı kazandırmak için alındığını herkes biliyor. Tarikatların müritlerine “adliyede ve mülkiyede çoğalma” talimatı verdiğini de…” diyerek yaygara noktasına parmak bastı.

Yargı muhakkak karşı çıkacakmış, şaşırmayız…

Güngör Mengi, bu tespitinin ardından da “Acaba yargı ne der?” sorusuyla CHP’ye pas atıyor ve şöyle diyor: “İmam hatiplere, ilâhiyat fakülteleri dışındaki alanları açmak kanunun ruhuna aykırı bir uygulamadır. Çünkü öyle bir durumda laik temellere dayalı eğitim veren okullara din temelli bir alternatif oluşacaktır. Açıkçası, devrimden önceki okul ve medrese ikiliğinin hortlama tehlikesi doğabilecektir. İktidarın din sömürüsüne bağımlılığı ortada; imam hatip okullarının her bakımdan teşvik ve destek görürken laik eğitim veren genel liselerin kasıtlı olarak ihmal edileceğini ve hızla kalite kaybedeceklerini tahmin etmek zor değildir.

AKP hakkında açılan kapatma davasının iddianamesinde imam hatipler ve Milli Eğitim Bakanı Çelik’in söylem ve eylemleri geniş yer tutmuştu. Bir dava veya itirazla önlerine gittiği takdirde YÖK’ün bu kararına yargının söyleyeceği bir söz mutlaka olacaktır. Laik eğitimin helvasını karmaya hazırlananlar acele etmesin!”

Yüksek yargı zihniyetinin Ergenekon’da ne dediğini de, halkın inanç ve değerleriyle ilgili temel davalar olduğunda ne yaptığını da biliyoruz. Laik yobazların şimdiden bu ipe sarılmalarını da dolayısıyla şaşırtıcı bulmuyoruz.

Platform Haber

Bir cevap yazın