Merve’nin katili: Başörtünü çıkar yoksa…

Başörtüsü taktığı için faşist bir Alman tarafından öldürülen Merve eş-Şerbi’nin erkek kardeşi katilin kız kardeşinden kendisinden uzak durması karşılığında başörtüsünü çıkarmasını talep ettiğini kız kardeşinin ise bunu kabul etmediğini ortaya koydu.  Bu açıklama, Second Life Sanal Adası’nda İslam Online.net sitesinin düzenlediği ve geçtiğimiz Salı günü sona eren “Başörtü Şehidi Merve eş-Şerbini ile Dayanışma Haftası”nda geldi. Mühendis Tarık eş-Şerbini Second Life ziyaretçilerine olayın detaylarını anlattı. Merve’nin kardeşi eş-Şerbini olayı şu sözlerle özetleti: “Hikaye 2008 yılının Ağustos ayında başladı. 28 yaşındaki katil kız kardeşimin evinin yanındaki apartmanda oturuyordu. Bir gün kardeşimin oğlu Mustafa’yı yan taraftaki parkta oynar buldu ve onu azarlayarak kaldırıp yerine kız kardeşinin oğlunu oturttu. Merve kendisiyle konuşunca da ona sen Müslüman ve teröristsin, Almanya’da sana yer yok, aslında Müslümanların burada yaşamamaları gerekir, çıkar başındakini dedi.”

Sonra devam etti; “Merve polise sadece olayı bildirmeye gitmişti ancak olay, bir mahkeme celsesine ve suçlunun para cezasına çarptırılmasına dönüştü. Katil tazminattan muaf olmak için hükme itiraz etti ve mahkeme celsesinin olduğu gün olay oldu.”

Kurbanın kardeşi katilin Merve’den olay öncesi kendisini rahat bırakma karşılığında başörtüsünü çıkarmasını istediğini ancak kardeşinin başörtüsünü çıkarmayarak dava açtığını belirtti.

Eş-Şerbini başından beri olayı hafife alıp kötü niyetli bir yaklaşım sergileyen Almanya makamlarının konumunu da kınayarak şöyle sordu; “Alman makamları neden bize cani mahkeme salonuna bıçakla girmeden önce alınmayan güvenlik önlemleri hakkında bilgi vermeyi reddediyor? Neden polis olaydan sonra Merve’nin kocasını öldürmeye kalktı?”

Kurbanın kardeşi Mısır ve Arap basınından kendisine ve ailesine olayın gerçek yüzünü Avrupa; özellikle de Alman basınının olayı gizlediğinin ortaya çıkması için Avrupa’ya göstermede yardımcı olmasını istedi.

Eş- Şerbini ayrıca tüm Avrupalıları ülkelerindeki Müslümanların varlığını gözetmeye, aralarındaki Müslüman varlığı anlamaya çalışmaya çağırarak İslam’ın terör olmadığını, başörtünün de tüm dinler arasında ortak bir şey olduğunu, bu nedenle saldırmanın doğru olmayacağını ifade etti.

Merve Eş-şirbini ile dayanışma haftası faaliyetlerinin sonunda İslamonline.net adası, şehit “Merve” için Müslümanların ve Gayri-Müslim’lerin katıldığı sanal bir cenaze töreni düzenledi. Ardından başörtü şehidi için sanal Mekke’de çeşitli uyruklardan ziyaretçilerin katılımıyla gıyabi cenaze namazı kılındı. Ayrıca İslamonline.net binasında Merve ve Avrupa’daki diğer İslamofobia kurbanlarını anma töreni düzenlendi.

Geçen Haziran ayında radikal Alman mahkeme celsesi esnasında Merve’yi vücudunun farklı 18 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Eşi Merve’yi korumak için müdahale ettiğinde cani onu da bıçakladı. Polis salona girdiğinde o da Merve’nin eşini Arap çehresinden ötürü hemen terörist; ateş eden taraf zannederek katil yerine ona ateş etti.

Defne Bayrak / TİMETURK

Bir cevap yazın