Tesettürlü diye otobüse alınmıyordu

Avustralya’da sırf başörtülü olduğu için ırkçı bir şoför tarafından otobüsten yakapaça dışarı atılmak istenen kadın zor anlar yaşadı.Olayı Avustralya’nın “The Daily Telegraph” gazetesine anlatan Hatice Kurarni şöyle devam etti: “Başımdaki bir maske değil, sadece dini bir kıyafet” dedim, ama otobüs şöförü: ” Bu bir kanun, seni alamam” dedi. Ona böyle bir kanun yada yasa olmadığını söylediğimde, bana yüzümü göstermek zorunda olduğumu söyledi. Ben de ona, benim ile otobüste oturan ve benim giydiğimi giymeyen şu bayanın tercihi arasında hiçbir fark yok dedim. Diğer yolcuları da rahatsız etmeye başlayan bu ateşli tartışmadan sonra, sürücü sonunda başörtülü kadını otobüse aldı. “Başka yolcular da vardı” diye devam etti Hatice. Çocuğu olan bir başka bayanın bu ayrımcılığa midesi bulandı diyebilirim. Olayın ardından, başörtülü kadın, otobüs firmasını ırkçılıkla suçladı.

Tavırları Değişmeli

İki çocuk annesi Hatice, sürücüye ceza verilmesini istemiyor, sadece otobüs şirketinin sürücülerini bu konuda uyarmasını ve bilgilendirmesini istiyor. “Sadece o kişinin tavrını değiştirmesini istiyorum” diyor Hatice. “Ve yine o şahısın bu konu hakkında eğitilmesini istiyorum” diyor.

Bu olayın ardından, Müslüman kadınlar, sürücülere islami giyinme hakkında seminerler verebileceklerini belirtti.

“Hocamla beraber şirkete gidip bu insanları inançlarımız konusunda bilgilendirmek ve neyi neden yaptığımızı anlatmayı çok isterdim” diye devam ediyor Hatice.

200 yıldan fazla bir süredir Avustralya’da yaşayan müslüman kadınlar, 20 milyonluk nufusun 1,5% ‘ini oluşturuyor. Avusturalyada, hristiyanlıktan sonra mensubu olan en büyük din İslam. Daha önce de Avustralyada müslümanlara üphe ile bakılmış ve hatta müslümanlar Avustralya için tehdit olarak görülmüştü. 2008’de Avustralya hükümeti müslümanların daha önce hiç görülmemiş bir şekilde ırkçılığa maruz kaldığını kabul eden bir açıklama yapmıştı.

Kaynak: Timetürk

Bir cevap yazın