Başörtüsü ayrımcılığına dair bir mail

Mahalle baskısı tartışmaları sürerken, iş başvurusunda bulunan başörtülü bir bayana verilen cevap psikolojik baskının ve dışlanmanın boyutlarını gözler önüne seriyor… Başörtüsü ile iş arayan bir genç kız ağza alınmayacak hakaretlere maruz kaldı. Amacı sadece bir iş bulmak olan Şeyma Engin bu doğrultuda iş başvurularında bulundu. 8 Sütun’un haberine göre bu başvurulardan biri de bir organizasyon şirketi oldu. Şirket adresinden gelen cevap ise toplumsal ayrımcılığın boyutlarını göstermesi açısından manidardı.Şirketten gelen mail Şeyma Engin’i şok etti. Laiklik ve çağdaşlıktan dem vuran mail sahibi iş başvurusu yapan genç bayana ağaza alınmayacak hakaretlerde bulundu.Genç kızın başındaki örtüye “Bez parçası” diye hakaret edilirken iş başvurusu yapan bayana ise nerelerde iş bulması gerektiğini bile söylendi. Gelen mailde başörtülü bayana “Fatih Bölgesi’nde iş bulmalısınız” önerilerinde bulunan şahsın hakaretleri bununla da sınırlı kalmadı.
Karşısındaki bayanı ‘Din üzerinden ticaret yapmak’ ile suçlayan iş veren, din sömürüsü yapanları bünyelerinde barındıramayacaklarını mailde yazdı.
 İŞTE GENÇ KIZA GÖNDERİLEN O ŞOK MAİL

Şeyma Hanım;

Başvurunuzu inceledik. Üzgünüz.
Laik Atatürk Türkiye’sinde yaşayan, cumhuriyet çocukları ve muhafızlarından oluşan bir kurum olarak sizin gibi başörtüsü, türban, tesettür şeklindeki bez parçalarını dini inançlar ile hiçbir bağlantısı olmamasına rağmen bu şekilde gösteren, tamamen siyasi amaç güden, din üzerinden ticaret, din üzerinden siyaset yaparak din sömürüsü yapan insanları bünyemizde barındırmıyoruz.

Unutmayınız; Demokrasi gericiliğin önünü açmak değildir.

İş arayışınızda başarılar.

Fatih bölgesini denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

İyi Çalışmalar..

 İşe alınmayan o kız konuştu

 

Haberi duyuran 8.Sutun haber sitesi hakarete uğrayan bayanla bir de söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşi’de bayan şunları anlattı:

O işyeri sahibinin düşüncelerini bilerek mi başvurdunuz?

Ben yeni mezun bir bayanım. Devamlı Googele’dan iş başvuruları yapıyorum. Ben mimari-restorasyon mezunuyum. İnternetten devamlı mimarlık bürolarına giriyorum. Bana o hakareti yapan şirketin şöyle bir duyuruları vardı; ” Yeni mezunları alıp yetiştiriyoruz.” Bende bu bilgi yazısına bakıp başvurdum. Ben o kurumun görüşlerini bilmiyordum. Birde ben onlara sadece CV yolladım. Ben bu CV’yi birçok şirkete yolladım. Böyle bir cevapla ilk defa karşılaşıyorum.

Maili açınca neler hissettiniz?

Ben maili açınca, “Başvurunuzu inceledik. Üzgünüz.” yazısını gördüm. Ama aşağı indikçe hakaretler başladı. Başörtüme bez parçası. Yok efendim git sen Fatih’te iş bul. Bir anda şok oldum. Ağlamaya başladım. Düşündüm böyle bir mail atmaya nasıl cesaret ettiler. 2009 Türkiye’sinde hala böyle insanlar var mı dedim. Kendi kendime.

Şimdi ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Bu mail bana özgüven getirdi. Ben bu işi daha fazla istiyorum. Ve iş arayacağım. Bunu eskisinden daha çok istiyorum. Ben o kuruma tekrar mesaj attım. Mesajda onlara, “Teşekkür ederim. Beni dinime ve işime daha da bağladınız” dedim.

Şimdi ne yapacaksınız?

Ben yeni mezun bir bayanım. Mimari çizimler yapıyorum. Bilgisayarda tasarımlar yapıyorum. Ben bu mesleği yapacağım. Şimdi kriz olmasından dolayı bazı işverenler geri çeviriyor. Ancak bu süreç geçecek. Şunu söylemek isterim bir çok yere başvurdum hakaret içerikli başka bir mail gelmedi.

Kaynak: 8Sütun

 

 

2 comments

  • Bu neki 🙁 Alaycı bakışlar, nasıl buraya gelmeye bile cesaret edersin dercesine gülümseyişler… her bir hareketleri hakaret doludur bu tür mahlukatın… Ama hiç önemli değil zaten bu tür darkafalılarla çalışılmaz bi kere iş ahlakımız uymaz 🙂

Bir cevap yazın