‘Mahalle baskılı’ maile tepki yağıyor

Başörtülü bir kıza attığı maille gündeme gelen Çilek Grup’a STK ve yazarlardan tepki yağıyor. Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Avukat Cihat Gökdemir: Şahsi anlamda kişiliklerine hakaret var. Kimseye bu şekilde bir hakarette bulunulamaz. Burada aynı zamanda anayasal bir suç var. Bizler devlet içinde bazı grupların yönlendirmesiyle parçalara ayrıştırılmaya çalışıldık. Herkes hakkını arasın. Kimse kendini mağdur bırakmasın.

Özlem Yılmaz, Liberal Düşünce Topluluğu Genel Koordinatörü : Bu yaşanan nezaketsiz bir şey. Hanımın kişisel tercihlerine saygısızlık söz konusu. Toplumda farklı tercihlere ön yargının olması üzücü. Devletin sınırlaması toplumu germiş. İnsanlar birbirine tahammülsüz olmuş. Burada önemli olan devlet tarafsız olmalı. Özel bir şirket farklı davranabilir. Kendi çalışanlarını seçer. Ancak burada bir nezaketsizlik var. Bu bir gerçek.

Turgay Oğuz, Genç Siviller Üyesi: Diyecek bir söz yok. Ayıp, edepsizlik. Bu nezaketsizliği yapan adam bile kendini ‘rejimin muhafızı’ görüyor. Bu olay sattı savunma oluyor galiba. Bu yaşananlar şununla ilgili başörtülü kızlar hayata karıştıkça oluşan bir varoluş süreci. O kemikleşmiş yapı rahatsız oluyor. Bu maili atan kişiye acımak lazım. Rejim tehlikede sinyali alan bu kişiler bir anda canavara dönüşüyor. Ben şunu iyi biliyorum biz bu kişiyle belki cafede karşılaştık. Bu insanında normal bir ailesi var. Ama bu insanlar rejimin tehlikede olduğunu düşününce kodları devreye giriyor ve canavarlaşıyorlar.

Yusuf Kaplan, Yeni Şafak ve Gerçek Hayat yazarı: Türkiye’deki laik-antilaik cepheleşmesi, artık kontrolden çıkmak üzere. Sağda solda, otobüste vapurda başörtülülere laf edilmeye başlandığına sık sık şahit oluyoruz artık. Bu cepheleşmenin, iş yerlerinde ayırımcılık yapılmasına kadar vardırılması, Türkiye’nin geleceği ve toplumsal barış açısından oldukça düşündürücüdür. Türkiye’de başörtüsünden ötürü sosyal hayatta da insanların dışlanması, aslında Türkiye’nin yaşayacağı en büyük kabus senaryolarından biridir. Başörtüsünden ötürü insanların dışlanmaya, itilip kakılmaya başlanması, affedilecek bir şey değildir. Bu tür girişimleri son derece tehlikeli buluyor ve şiddetle kınıyorum.

Emre Çakır, 8Sütun.com

 

Bir cevap yazın