Kocaeli: Savcıma dokunma, adalet yerini bulsun

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu 224.hafta basın açıklarsında Ergenekon Savcılarının yerini değiştirme teşebbüsleri karışsında halkın verdiği tepkiyi dile getirmek oldu. Basın açıklamasında Ergenekon davasını yürüten savcılara destek için, “SAVCIMA DOKUNMA, ADALET YERİNİ BULSUN “pankartı açıldı ve savcı Zekeriya özün resimleri taşındı. YÖK’ün katsayı adaletsizliğini iptal eden kararına karşılık tepki gösteren oligarşi odaklarına ve minik azınlığa karşı, halkın bu kararın sonuna kadar arkasında olduğu mesajı verildi.YÖKün yapmış olduğu % 500 haraç zammıysa kınandı.

Basın açıklamasının tam metni:

Değerli basın mensupları ve çok kıymetli halkımız;

224.Hafta basın açıklamamıza hoş geldiniz. Geçtiğimiz hafta ülkemiz açısından çok önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bir yandan Asrın davasındaki gelişmeler diğer yandan YÖK’ün meslek liseleri için katsayı uygulamasına iptal davasının açılması.

Adalet Bakanlığının yazılı açıklamalarında yargıya müdahale edildiği belirtilerek. HSYK’nun bazı üyelerinin 11 kişilik korsan bir liste ile Ergenekon davasına bakan Savcıların görev yerleri değiştirilmek istendiğini belirtmişlerdir. Bağımsız bir şekilde görevini ifa etmesi gereken hâkim ve savcılara yürütmekte oldukları bir soruşturma ve bu soruşturma sürecinde verdikleri kararlar sebebiyle, emir ve talimat vermenin de ötesine geçerek görev yeri değişikliği teklif edilmesi mahkemelerin bağımsızlığı ile hâkimlik ve savcılık teminatının açıkça ihlali anlamına gelebilecek bir durum olduğu ” Adalet bakanlığınca belirtilmiştir.

Anayasamızın 159.maddesinde “Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, mahkemelerin bağımsızlığı ve hâkimlik teminatı esaslarına göre kurulur ve görev yapar.” Denilmektedir. Ergenekon ve bağlantılı faili meçhul cinayet soruşturmalarında görevli hâkim ve savcıların görev yerlerinin değiştirilmesinden sonuç alamayan, buna rağmen bu soruşturmaları etkileyebilecek ek kararlar çıkartan HSYK’ nın yargı kökenli beş üyesinin, Adalet Bakanlığını ve görevden aldırmak istedikleri Ergenekon savcılarını açık dille suçladıklarını da medyadan takip etmekteyiz.

Sivil Toplum olarak Yargı bağımsızlığı ve hakimlik, savcılık teminatının ihlali sayılabilecek her türlü girişimlere asla geçit vermemeliyiz. Toplumun yargıya olan saygınlığı zedelenmesine sebep olabilecek tüm girişimleri kabul etmemiz mümkün değildir. Yargı sürecinde yargıya müdahale toplumun vicdanlarında ağır yaralar açılmasına sebep olacaktır. Adalet tesis edilmelidir. Faili meçhul cinayetlerin soruşturulması, darbe planları yapanların yargılanmasında sonuna kadar gidilmelidir.

YÖK ‘ün katsayı adaletsizliğini gideren kararına toplumumuzdan büyük bir destek gelmiştir. Bu karara çok geçmeden birileri adres göstererek Danıştay’a yürütmenin durdurulması yönünde dava açmışlardır. Bizlerde buradan davayı açanlara hatırlatma yapıyoruz. Daha önce Danıştay bununla ilgili katsayı düzenlemesinin YÖK’ e ait olduğuna hükmetmişti. Bunun toplum nezdinde bilinmesinde de fayda olacaktır.

YÖK’ün aldığı karar tüm meslek liselilerin üniversiteye gideceği anlamına gelmemektedir. Çok başarılı ama üniversite yolu kapalı olan öğrenciye imkan getirilmiştir. İmam Hatip Liselileri meslek lisesi statüsünde olduklarından bunlar içinde aynı uygulamanın yapılmasında ne sakınca olabilir ki! İmam Hatip yada meslek lisesine kayıtlar velisinin isteği doğrultusunda yapılmakta olup, burayı bitirenlerin 4 yıllık bir fakülte bitirmelerinde nasıl bir ayrımcılık vardır. Esas ayrımcılık sınav esnasında çok başarılı olan bir adayın daha sonra katsayı sorunu yüzünden istediği fakülteye yerleşememesidir.

Son olarak YÖK’ün üniversite harçlarına %100-500 arası oranlarda yapmış olduğu zammı protesto ediyoruz. Üniversitede okuyan öğrencilerin yükseköğretim alma hakları yapılan fahiş zamlarla engellenmektedir. Ekonomik global kriz ortamında faturayı öğrencilere kesmek adaletsizliktir. Harçların öğrencilerin ödeyebileceği bir seviyeye geri çekilmelidir.

Bizleri 224.haftadır bu meydanlarda yalnız bırakmayan dostlarımıza teşekkür eder, adaletin tesis edildiği bir Türkiye’nin mutlu yarınlarına erişmek dileğiyle…..
KOCAELİ İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU adına

MAZLUMDER Kocaeli Şube Başkanı Çetin TAHTACI

Bir cevap yazın