Akyazı: Yasağın ne hukuki ne de vicdani dayanağı var

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu 130. basın açıklamasını Mazlumder Kayseri Şb.Bşk. Ahmet Taş yaptı.

Basın açıklamasının tam metni:

YASAĞA SON VERİN HAYIRLA ANILIN

Başörtü problemi elli yıla yakındır ülkenin gündemini işgal eden ve bugüne kadar mağdurları yüzbin’leri aşmasına rağmen bir türlü çözülemeyen problemimizdir.

Ülkemizde yaşayan Müslüman kızlarımız eğitim hakkını, Müslüman hanımların her türlü kamu hizmetlerinden yararlanmasını engelleyen ve insanımızı öteleyip zulüm yapan bir yapan bir dayatmadır başörtüsü yasağı.

Anadolu insanın okumak ülkesine ve insanımıza hizmet etmek için çabasının önünde hiçbir hukuki ve vicdani gerekçesi olmayan bir olaydır başörtüsü yasağı dayatması.

1982 anayasa’nın ülkenin başına bela ettiği yüksek öğretim kurulu (YÖK)’nun bugüne kadar acımasızca uyguladığı başörtü yasağı yüzünden bugüne kadar on bin’ lerce hanım kızımız en doğal hakları olan eğitim hakkından mahrum bırakılarak mağdur ve mazlum durumuna düşürüldüler. Bu süreç içerisinde onbin’ lerce hanım kardeşimizde kamu ve özel sektörde çalışarak ülkeye hizmet verme hakkından mahrum bırakıldılar.

Mazlumder olarak bugüne kadar olduğu gibi bugünde olayın peşini bırakmadığımızı ilan ederek (YÖK)’e üniversite rektörlerine sesleniyor ve diyoruz ki: lütfen dinin, vicdanın ve hukuken hiçbir yasağı dayanağı olmayan başörtü yasağı uygulamasına son verin. Bu ülkenin güzide insanlarının başını öne eğmeyin ve gelecekte hayırla anılan insanlar olun.”

Bir cevap yazın