Dünya karma karışık, acı her yerde…

Dünyanın her yerinden acı haberleri peş peşe geliyor. Doğudan batıya, kuzeyden güneye her yer karma karışık. Küresel emperyalizm gözyaşı ve kandan başka bir şey taşımıyor. İşte son gelişmeler: Doğu Türkistan’da geçen ay başlayan ve Uygur Katliamına dönüşen olaylar nedeniyle 319 kişinin daha gözaltına alındığı bildirildi. Çin resmi makamları daha önce yaptıkları açıklamada, 5 Temmuzda başlayan olaylarda 1600 kişinin gözaltına alındığını bildirmişti. Şinhua, Urumçi polisinin bu kişilerden kaç kişinin serbest bırakıldığı ya da neyle suçlandıkları hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

NİJERYA: İslamî kanunların uygulandığı Bauchi, Borno, Kano, Yobe, Katsina gibi eyaletlerde, merkezi Nijerya hükümetinin klasik İslami eğitimden Batı tarzı eğitime geçileceğini açıklamasıyla başlayan çatışmaların sonucu ağırlaşıyor. Petrol ihraç eden en büyük ülkesi olmasına rağmen petrolden elde edilen gelirlerin halka eşit bir şekilde yansıtılamadığı Nijerya’da Hıristiyanlar refah içerisinde hayatlarını sürdürürken, ülkenin kuzeyinde yaşayan Müslümanlar sefalet, fakirlik ve işsizliğe mahkûm edilmişlerdi. Perşembe akşamı gözetim altında iken öldürülen Muhammed Yusuf’un hükümete, sağlık sektörüne ve güvenlik güçlerine cami vaazlarında yönelttiği eleştiriler, halkın ilgisini çekmiş ve Bako haram adı verilen cemaat kısa sürede kitlesel bir harekete dönüşmüştü. Bu cemaati hedef alan hükümetin son saldırıları sonucunda ölü sayısı 800’e yaklaşırken, binlerce de tutuklu var. Ayrıca 5.000 Nijeryalı da evlerini terk etmek zorunda kalıp Çad’a sığındı.

FİLİSTİN: İsrail işgal güçleri Batı Şeria’da 15 Filistinliyi tutukladı. Batı Şeria’daki Filistin kaynaklarının bildirdiğine göre Kalkilya, Nablus, Beyt Lahem, Ramallah ve el Halil’deki 15 Filistinli, İsrail güçleri tarafından göz altına alındı. Tutuklananlar arasında ayrıca Amerikalı Filistin gönüllüsünün de olduğu bildirildi.vİsrail işgal güçleri ise tutuklanan Filistinlilerin arananlar listesinde olduğunu ilan etti.

KEŞMİR: Keşmir direnişiyle Hindu askerler arasında dün çıkan çatışmada bir Hindu asker öldürülürken dört direnişçi de şehid düştüğü öğrenildi. Diğer yandan Hindu yönetimin Keşmirli liderler üzerindeki baskıları devam ediyor. Camu Keşmir Müslüm Birliği ise yayınladığı bildiriyle tüm Keşmirlileri özgürlüklerin elde edilmesi için mücadeleyi süddürmeye çağırdı.

Kaynak: isra haber, dünya bülteni, haber vaktim

 

 

Bir cevap yazın