Katil Duvar’a karşı her Cuma eylem

israil işgal güçleri, ariel şaron’un 2002’den beri Filistin’de katil bir duvar inşa ediyor. Üç yıldır da Filistin’in küçük bir köyü Bileyn’de her Cuma namazı çıkışında “Duvara Hayır” eylemleri düzenleniyor. “Duvar inşa ederek, Filistin topraklarını İsrail’e katmayı durdurun” diye seslenen Bileynli köylüler, cuma namazından sonra köy merkezinde toplanan diğer duvar karşıtı eylemcilerle yakınlardaki dikenli tellere doğru yürüyor.

Sivil ve şiddete başvurulmayan eylemlerin liderleri, son süreçte israil tarafından suçlu gibi gösterilmeye çalışılıyor. Göstericileri dikenli tellerin arkasında zırhlı ciplerde bekleyen israil işgal güçleri ise duvarı aşmak isteyen göstericileri dağıtmak için her türlü şiddete başvuruyor.

Eylemleri köylerin dışından farklı gruplar ve isimler de destek veriyor. Örneğin geçen Haziran başındaki bir eylemde El Kuds Üniversitesi rektörü Sari Museyba, Filistin Parlamentosunun El Fetihli üyeleri Dr. Refik Hüseyni, Muhib Avvad ve Cihad Tomale ile bağımsızlar grubundan Dr. Mustafa Barguti de yer aldı. Eylemlere israil’den de “barış gönüllüsü” olarak adlandırılan antisiyonist yahudilerin destek verdiği görülüyor.

Konuyu daha detaylı ve yakından takip etmek isteyenler http://www.bilin-village.org adresine bakabilirler.

Platform Haber

 

Bir cevap yazın