Kemalist sendikalar Kur’an kurslarını bastı

KKTC’de “Dini Bilgiler Eğitimi” adı altında, 32 okulda Kuran kursu açılmasının tartışmaları “okul baskınlarına” kadar vardı. Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretim Sendikası (KTOEÖS) yetkilileri kurs verilen okulları basarak kurslara engel oldu. Sendikalar, “AKP’nin politikasını Kuzey Kıbrıs’a yaymaya çalıştığını” öne sürdü. Okullara, “Şeriatçı AKP işbirlikçi UBP” pankartları asan sendikalar, sert bir bildiri yayımlayarak, “kurslara asla izin vermeyeceklerini” açıkladı.

Bildiride, “AKP hükümeti ve onun yerli işbirlikçisi UBP’den (iktidardaki Ulusal Birlik Partisi) güç bulan bu gerici kesim Sünni Müslümanlığı ön plana çıkararak, okullarda Kuran kursları anlayışını dayatmaya çalışmaktadır” ifadeleri kullanıldı. Okulların Atatürk’ün laiklik ilkesine bağlı birer ilim yuvası olduğu vurgusu yapılan açıklamada, “Kıbrıslı Türk kimliğine ihanet eden uygulamalara izin vermeyeceğiz” denildi.

Bölücü bir faaliyet!

Kursların verilmesini destekleyen Demokratik Haklar ve İnançlar Platformu da, öğretmenler sendikasına karşı bir bildiri yayımladı. Sendikaların kurslara engel olmasını, “dağdan inme bir hareket” diye değerlendiren bildiride, “Sendikaların yapmış olduğu bu gibi faaliyetler halk içinde bölücülük, ayrışma ve tartışma çıkarmaya yönelik hareketlerdir” ifadesi kullanıldı.

kaynak: aktif haber

Bir cevap yazın