Kocaeli: Eşitlik istiyoruz, ayrımcılık değil!

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu İzmit Sabri Yalım Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde 225. haftasına giren “Başörtüsüne Özgürlük” eylemini gerçekleştirdi. Eylemde platform adına aşağıdaki basın açıklamasını MAZLUMDER Kocaeli Şube Başkanı Çetin TAHTACI yaptı.

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu 225. Basın Açıklaması:

Değerli basın mensupları, kıymetli halkımız.

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformun 225. Hafta basın açıklamasına hoş geldiniz.

Türkiye’de başörtülü kadınlara getirilen yasak, halen devam etmektedir. Evrensel hukuk ilkelerine aykırı olan yasak bir an önce sonlandırılmalıdır. Eğitim, din ve vicdan özgürlüğü, eşitlik ve çalışma hakkı, Anayasamızda ve uluslararası sözleşmelerde öngörülen temel haklardır. Bu hak ve hürriyetleri sınırlandıracak keyfi kurallar konulamaz. Devletin temel amacı bireyin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan, siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya çalışmaktır.

Meslek liselerinin önünde engel olan katsayı adaletsizliği YÖK yönetiminin almış olduğu kararla giderilmiş oldu. Meslek liselerine kayıtların başladığı bir zamanda meslek liselerine gitmek isteyenlerin sayısını da dolaylı olarak artıracaktır. Ülkemizde meslek liselilerin genel liselere oranı %35, %65 iken bu oran gelişmiş sanayi ülkelerinde tam tersidir. Sanayinin işgücü potansiyelini karşılayacak olan meslek liselerine katsayıdan sonra gerekli alt yatırımlar yaptırılarak, eğitimdeki kalite artırılmalıdır. İyi bir mühendis meslek liseliden çıkmalıdır ki, alt yapısını almış bir mühendis sanayide daha başarılı olacaktır.

İstanbul Barosu Başkanı Muammer AYDIN’ın “Eşitlik, eşit insanlar arasında olur” sözünü bir hukukçunun ağzından yanlışlıkla çıkan bir söz olarak değerlendiriyoruz. Eşitlik birilerine ayrımcılık yapılacaksa tabiî ki adaletsiz bir uygulamadır. YÖK ‘ün almış olduğu kararla ayrımcılık önlenmiş oldu. Anayasamızın 10.maddesinde kanun önünde tüm bireylerin eşit olduğu belirtilmiştir.

Ülkemizin en nadide okulları İmam Hatip Liselerinden mezun olacakların neden bir yükseköğretimde istediği alanda eğitim almasından tedirgin olunuyor. İnançlı nesiller yetiştiren bir okuldan neden bir mühendis, doktor ya da avukat çıkmasın! Ülkede yaşanan hak, hukuk sorunlarına aklı selim ile karşı duracak olanlar ülkemizdeki hukuksuzlukları da önler, sağlıklı bir toplum haline gelmemizde önemli katkılar sağlar.

Zulüm devam ettiği müddetçe bu meydandan bir ses olmaya devam edeceğiz. Basın açıklamamıza katıldığınız için hepinize teşekkür ederiz.

KOCAELİ İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU adına

MAZLUMDER Kocaeli Şubesi Başkanı Çetin TAHTACI

Bir cevap yazın