Konya: Ferman zaliminse meydan bizimdir

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu, her Cumartesi günü Kayalıpark mevkiinde yürüttüğü hak, adalet ve özgürlük mücadelesinde 100 haftayı geride bıraktı. Kayıtsızlığın hüküm sürdüğü temel bir sorunu merkeze alarak başlatılan ve Türkiye’nin diğer şehirlerindeki platformlarla birlikte yürütülen “başörtüsüne özgürlük” eylemleriyle Konya’da ciddi bir direniş kültürü oluşturan Konya İnanç Özgürlükleri Platformu, basın açıklamalarındaki perspektifleriyle de önemli bir örneklik sergiliyor. Türkiye’nin ve dünyanın gündemine, halkın sorunlarına ve Müslümanların uğradığı haksızlıklara açıktan tavır alan, zulme karşı çıkan ve “Ferman zaliminse meydan bizimdir” diyen platform, mücadele sürecine ilişkin de önemli tespitler yapıyor. “Tepkisel reflekslerin, devamlı bir direniş haline dönüşmemesi, uzun vadede zalimin zulmüne gizli bir destek ifade eder. Hassasiyetlerin geçiciliğini gözlemleyen zalimler, zulümlerini zamana yayarak, maksatlarına ve hedeflerine adım adım ulaşmak isterler ve istemektedirler de.” diyen platform mensupları, yaptıkları tespitten hareketle kararlılık mesajı vermeye devam ediyorlar.

100. hafta açıklamasında ise başlattıkları mücadeleye ilişkin şunları vurguladılar: “Günler haftaları, haftalar ayları kovaladı. 3. yılın arefesinde olduğumuz şu günlerde özgürlük yolundaki onurlu direnişimiz, baskı ve zulümlere karşı teyakkuz halimiz 100. haftasına ulaştı. Karşısında durduğumuz zulmün büyüklüğü, yaşanılan haksızlıkların çokluğu, gasp edilen hakların ürkütücü boyutlara ulaşması, direnişimizi bir zorunluluk haline getirmiştir. Başta Kocaeli ve Sakarya olmak üzere, bu direnişi başlatan diğer illerdeki kardeşlerimiz de yolumuzu aydınlatan birer meşale olmuşlardır. Karanlığın gittikçe kesifleştiği, aydınlığa olan umutların sönmeye yüz tuttuğu bir dönemde, 28 Şubat ceberutluğuna rağmen, hak ve özgürlük haykırışları şehrimizde de onurlu ve şerefli insanlarda karşılık bulmuştur. Bu yüce seslenişin sesine bir katkı da şehrimizden verilmiştir. Tarih, onların bu izzetli kararını, azizler sahifesinde kaydedecektir. Emeği geçen herkese, mazlumların, hak ve adalet sevdalılarının adına, teşekkür ederiz!”

Konya’ya selam, direnişe devam!

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu ise bu haftaki açıklamasının sonunda Konya’da 100. haftasını geride bırakan mücadeleye ilişkin olarak şu mesajı yayınladı: “Konya İnanç Özgürlükleri Platformu’nun tevhid, adalet ve özgürlük mücadelesinde 100. haftayı geride bırakması vesilesiyle Konya’daki kardeşlerimize selamlarımızı gönderiyoruz. Kayıtsızlığın hüküm sürdüğü bir süreçte, her türlü adaletsizliğe ve zulme karşı tavır almayı, direnişi Konya’da da bir mektebe dönüştürmeyi amaçlayan kardeşlerimizin çabaları bizi onurlandırmaktadır. Kendilerinin de ifade ettiği gibi “Tepkisel reflekslerin, devamlı bir direniş haline dönüşmemesi, uzun vadede zalimin zulmüne gizli bir destek ifade eder.” Bu tespitten hareketle mücadelelerini 100 haftadır sürdürerek devamlı bir direnişe dönüştüren kardeşlerimize sesleniyoruz:

Konya’ya selam, direnişe devam!”

Platform haber

Bir cevap yazın