28 yıllık esaret nihayet bitti

Siyonist işgal güçleri Hamas’ın en eski esirlerinden Muhammed Mansur Hamdan’ı (50) serbest bıraktı. Muhammed Mansur Hamdan’ı karşılama töreninde bulunan Esirlerle İnsan Hakları Araştırma Merkezi müdürü Fuad el-Hafaş kahraman esirin serbest bırakılmasıyla ilgili olarak bugün bir tebrik mesajı yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan tebrik mesajında şu ifadelere yer verildi: “Siyonist gardiyanlarla Siyonist zindanların karanlığı kahraman esir Muhammed Mansur’un dudaklarıyla kalbindeki sevinci ve tebessümü çalamadı. Tebessümüyle etrafa sevinç dağıtıyordu. Çünkü kahramanımız akide ve düşünce adamıydı. Esirimiz kendisi nedeniyle esir edildiği davanın adil oluşuna ve mukaddesliğine inanıyordu.” Mesajın devamında, Hamdan’ın direniş gösteren esirlerin sembolü olduğu belirtilerek, zindanlarda geçen yıllarını boşa harcamadığı, içerde lisans diplomasını hak ettiği ve “Amerika’nın Irak Savaşı” adlı bir de kitap yazdığı belirtildi.

Kahraman esir Muhammed Mansur Hamdan, Tulkerem şehrinin kuzeyinde bulunan Bel’â kasabasındandır. 1985 yılında tutuklanıp 25 yıla mahkûm edildi. Bu mahkumiyetinden önce 1979 yılında da tutuklanan Mansur o zaman da işgal mahkemesi tarafından 3 yıla mahkûm edilmişti. Bu şekilde toplam 28 yılı fiili olarak Siyonist zindanlarında geçirdi.

Kahraman esir zindandayken 1988 yılında başlayan birinci intifadada şehit olan ve aynı zamanda Tulkerem’in ilk şehidi unvanını taşıyan kardeşi İbrahim’i göremediği gibi, 1994 yılında babası, 2001 yılında da vefat eden annesini göremedi. Siyonist işgal güçleri yakınlarının kendisini ziyaret etmelerine de izin vermiyordu.

Filistin Enformasyon Merkezi

Bir cevap yazın