Ergenekoncu rektörlerin 28 Şubat özlemi

Ergenekon terör örgütüne yönelik hazırlanan 3. iddianamede yer alan bilgilere göre, Ahmet Hurşit Tolon ve Mehmet Şener Eruygur’dan ele geçirilen dijital verilerde, “Rektörlerle Toplanti.pdf” isimli 5 sayfadan oluşan bir “pdf” dosyası bulundu. 19 Eylül 2003 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’nda rektörlerle yapılan toplantıda konuşulan konuların yazıldığı belgede çok ilginç detaylara ulaşıldı. Belgeye göre Jandarma yetkilileri ile rektörlerin bir araya geldiği toplantıda, üniversiteler, Kredi Yurtlar Kurumu, özel yurtlar, eğitim kurumlarındaki irticai yapılanmalar, 28 Şubat’ın öneminin tekrar kavranması, bazı polis okulları, İmam Hatip Liseleri, başörtüsü, bazı valiler, sivil toplum kuruluşları, hükümetin icraatları, Jandarma’nın görevlerini daha etkin uygulaması konularının konuşulduğu belirtiliyor.

“Atatürkçü devrimci rektörler olarak mücadeleye hazırız” 

Örneğin rektörler, toplantıda şu görüşleri ileri atıyor:

-“28 Şubat kararlarına ne oldu? Tam bir kaos var. Niye geri adım atıldı?.. 28 Şubat sonrası çıkarılan kararlar var 18 civarında, sadece 8 yıllık öğretim uygulanıyor, onu da kadük etmeye çalışıyorlar. Neden o kararların üzerine gidilmiyor?”

-Bir insan 12 yaşına kadar temel karakter ve bilinç sahibi oluyor. Doğayı ve çevresini sorgulamayı, sebep-sonuç ilişkisi kurabilmeyi öğreniyor. O nedenle Kur’an kursu yaşının 12 üzerinde olması çok önemli.”
-“Yeni ve önemli bir döneme giriyoruz. Üniversiteler açılıyor. Bu dönemde gözümüzü karartmalıyız. Bu sene İstanbul Üniversitesi’ne 11 bin başvuru oldu, 170 tane de türbanlı başvurdu.-Biz Atatürkçü devrimci rektörler olarak mücadeleye hazırız. Bu mücadelede herkesin ışığı önemli. Eğer idari yapı bu şekilde devam ederse sonumuz kötü.

 

Akademiyi kemalist sistemin kışlasına dönüştürmeye çalışan bu zihniyetin yaptıklarına bakınca, Türkiye’deki akademik sefaletin ve geriliğin sebepleri de net olarak görülüyor.

Vakit

 

Bir cevap yazın