Merve Şirbini’den sonra Arzu Erbaş da öldürüldü

Dünyada 11 Eylül sonrası yükselen İslam karşıtlığı, son dönemde Müslüman kadınlara yönelik şiddet eylemlerine dönüştü. ABD’de tesettürlü bir kadının bıçakla tehdit edilmesi ve Merve Şirbini’nin ırkçı komşusu tarafından mahkeme salonunda bıçaklanarak öldürülmesinin ardından üzücü bir olay da Hollanda’da gerçekleşti. Sahibi olduğu kreş çıkışında uğradığı bıçaklı saldırı sonucu 33 yaşındaki Türk iş kadını Arzu Erbaş da hayatını kaybetti. Vakit’te yer alan habere göre Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da çocuk yuvası sahibi Arzu Çakmakçı Erbaş (33), önceki akşam yuvanın kapanış saatlerinde işyerine geldiği sırada kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Verilen bilgiye göre Erbaş, Geuzenveld semtindeki “Moedersschoot” adlı çocuk yuvasına gelerek arabasını sokağa park ettiği sırada bıçaklı saldırıya uğradı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Erbaş, kısa süre içinde hayatını kaybetti.

Polis, olayın meydana geliş sebebini bilmediklerini, kaçan saldırganın yakalanabilmesi için geniş çaplı araştırma ve soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Vakit’e konuşan Hollanda İslâm Toplumu Milli Görüş Teşkilatları Genel Başkanı Ahmet Duran ve Barneveld İGMG Temsilcisi Cevdet Özcan ise, “Hollanda Anayasası etnik ve dinî saldırıları yasaklıyor; fakat olmuyor denilemez. Bize karşı önyargılılar ve teoride olmasa da pratikte birçok saldırıya maruz kalıyoruz” dediler.

İslam düşmanı vekilin konuşmasının ardından…

Diğer taraftan olayın İslam karşıtı tutumuyla tanınan Özgürlük Partisi, müslümanların artışından kaygı duyduğunu belirtmesinin ardından gerçekleşmesi de dikkat çekici. Parti lideri Geert Wilders ve milletvekili Sietse Fritsma imzasıyla, Başbakan Jan Peter Balkenende ve göçmenlerden sorumlu Bakan Eberhard van der Laan’ın yanıtlaması istemiyle verilen önergede, “Hollanda ve öteki AB üyesi ülkelerde Müslüman nüfusun sayısının hızla artmasından büyük kaygı duyulduğu” görüşüne yer verildi.

Wilders’e göre, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Amsterdam, Utrecht, Rotterdam ve Lahey’deki doğum sayısı, ülkenin geri kalanından daha yüksek ve bu doğumlar içinde de Müslümanların sayısı çok yüksek.

Müslüman nüfusun daha çok çocuk yaparak yerli nüfustan daha hızlı artığını öne süren Wilders, önergesinde hükümete çağrıda bulunarak, bir an önce, Müslüman ülkelerden yapılan göçe karşı sınırların kapatılmasını istedi.

Platform Haber

Bir cevap yazın