Kocaeli: Çözüm için elimizi taşın altına koyalım

Kocaeli İnanç özgürlüğü Platformu, 226.hafta basın açıklamasıyla başörtüsüne özgürlük eylemlerine devam ediyor. Bu hafta açıklamayı Mazlumder Kocaeli şubesi üyesi Medine Küçük okudu. “Direnenlerin kazanacağı” öne çıkarken eylemlerin önemine dikkat çekildi.

Basın açıklamasının tam metni:

Kocaeli’nin Değerli Halkı ve Basın Mensupları,

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu’nun Başörtüsü meselesi ve özgürlükler üzerindeki baskıların gündemde tutulması için düzenlediği Cumartesi eylemleri 226.haftasına ulaştı. Bugün hakları ellerinden alınanlar ve gelecekte mağdur olacaklar için en büyük tehlike unutmaktır. Bizler Sivil Toplum olarak insanlara kendi özünü hatırlatan bir işaret olarak sizlere sesleniyoruz! Katsayı adaletsizliğinin ortadan kaldırılması, Türkiye’nin birçok iline yayılan bu eylemlerin olumlu sonuçlarından biridir. 226 hafta süren eylemlerimizle, Hak ve Adaleti şiar edinerek direnen Sivil Toplum Kuruluşları’nın amaçlarına ulaşabileceğinin örneğini oluşturuyoruz.

Ülkemizde geçen haftadan bu yana demokratikleşme ve barış adına olumlu gelişmeler yaşanmaktadır. Halkların kardeşliği ve bir arada özgürce yaşamaları için mecburen bir açılım gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Yılların biriktirdiği sorunlar bir çığ gibi herkesi yok etmeden, çözüm adına bir şeyler yapılması, devlet yönetimini bir avuç seçkine bırakan egemen devlet anlayışının yerini başta etnik/kültürel, toplumun tüm katmanları ile barışık, yurttaşları önceleyen hizmetkâr devlet anlayışına terk etmesi, herkesin ortak görüşüdür.
Bu süreçte milleti temsil eden siyasilere herkesten fazla iş düşüyor. Ancak barış ve kardeşlik adına atılması gereken adımlar, gerek iktidar gerekse muhalefet tarafından yeni bir gerginliğin başlangıç noktası haline getirildi.

Sorumluluğun ve riskin fazlasını yüklenen iktidarın kimseye danışmadan, sadece belli bir görüşün sahipleri ile istişare yapması ve muhalefetin yapılan girişimleri tehlike olarak algılaması bu barış girişimini sonuçsuz bırakabilir. Yine iktidarın aylar boyu sorunun muhataplarından olan bir siyasi düşünceye anlamsız olarak uyguladığı ambargoya son vermesi çözüm için olumlu bir gelişmedir.

İktidar partisi bir kamuoyu çalışması yapmıyor, gerçekten bu girift sorunu çözmek istiyorsa, sorunun tüm taraflarını bir masa etrafına toplamalı, konuyu müzakere etmeli ve bilhassa sivil toplum örgütlerini ihmal etmemelidir.

Bizler kardeşlik adına tüm girişimleri destekliyoruz. Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu üyeleri kardeşlik çağrısının içerisini dolduracak erdemlere sahiptir. Tüm taraflara sabır çağrısı yapıyor ve çözüm için elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyeceğimizi ilan ediyoruz.

KOCAELİ İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU adına
Medine KÜÇÜK
MAZLUMDER Kocaeli Şube Üyesi

Bir cevap yazın