Cumartesi Anneleri: “Söz yetmez, uygulama bekliyoruz”

Galatasaray Meydanı’nda 229. kez bir araya gelen Cumartesi Anneleri/İnsanları ve eyleme destek veren Barış Anneleri barış istedi. “Eylül ayında zaman aşımına uğrayacak olan JİTEM davasının Ergenekon davasıyla birleştirilsin” dediler. İHD’den Arcan, “İnsanlık suçlarında zaman aşımı uygulamasının hukuki değil, politik tercih olduğunu” söyledi. Eylem öncesi 229 haftadır oturdukları meydana Turkcell tarafından konulan stantları temizleyen Cumartesi Anneleri adına konuşan kayıp yakını Fatma Türk, Kürtçe yaptığı konuşmasında “Barış taleplerimize destek versinler. Ne asker, ne gerilla gençlerimizin ölmesini istemiyoruz. Sayın Abdullah Öcalan’ın açıklayacağı barış planına destek verilmesini istiyoruz. Artık anaları gözyaşlarına boğmayın” dedi. Türk’ün ardından söz alan bir başka kayıp yakını Sultan Bozkurt, “Recep Tayyip Erdoğan’ın söyledikleri yetmez, uygulama bekliyoruz” diye konuştu:”Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da barış anneleri ile asker anneleri kucaklaştı. Asker annesine şehit annesi, gerilla annesine terörist annesi diye yazdınız. Biz basının bu tutumunu kınıyoruz. Basından daha temiz yayınlar bekliyoruz.”

“Sadece cellatlardan değil, bizi duymayanlardan da davacıyız”

Kayıp yakınlarının ardından basın açıklamasını okuyan İnsan Hakları Derneği (İHD) Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon üyesi Sebla Arcan, “Evlatlarımızı kaybedenleri yargıdan kaçıranlara göz yumanlar, bu insanlık suçunun ortakları olacaktır. Adalet isteyen sesimize kulak tıkayanlar bilmeli ki, yalnızca cellatlardan değil, onlardan da davacıyız” diye konuştu.

Arcan, “JİTEM davasında Genelkurmay tarafından askerlerle ilgili olarak soruşturma izni vermemesi üzerine 1. JİTEM davasının eylül ayında zaman aşımına uğrayacağını” hatırlattı. “İnsanlık suçlarında zaman aşımı uygulamasının hukuki değil, politik tercihtir” dedi.

Eylemin ardından, Barış Anneleri sloganlarla Demokratik Toplum Partisi (DTP) İstanbul İl binasına yürüdüler.

Kaynak: Bianet

Bir cevap yazın