“Federal devlet verseler de kabul etmem”

Artık devlet kurmanın çözüm olmadığını söyleyen Öcalan, “Bana Güney’deki gibi bir federal devleti verseler de ben kabul etmem” dedi… Avukatlarıyla yaptığı son görüşmesinde yol haritasını açıklaması beklenen Abdullah Öcalan, bu adımını bir süre erteledi. Ancak Öcalan avukatlarıyla gönderdiği mesajlarında yol haritasının ip uçlarını verdi. Hükümetin Kürt açılımı için “Yeni bir süreç başladı. Bu farklı bir dönemdir. Mustafa Kemal’in Cumhuriyeti kurması kadar önemlidir bu süreç” diyen Öcalan, “Demokratik bir toplum inşa edilecek bu dönemde, herkes, her şey tepeden tırnağa değişmek durumunda” dedi.

DEVLET ÇÖZÜM DEĞİL, SORUN

Öcalan, yeni dönemde eski yaşama ait ne varsa terk edilmesi gerektiğini vurguladı. “Eskiden devlet kurarsak her şey hallolunur diye düşünüyordum” diyen Öcalan, şunları söyledi: “Sonra devletin çözüm değil, sorunun kaynağı olduğu düşüncesine vardım. Devletin varlığı sorunu çözmüyor, daha da derinleştiriyor sorunları. Bu nedenle ben çözümü devlette görmüyorum. Bana Güney’deki gibi bir federal devleti verseler de ben kabul etmem. Şimdi bugün bana, Amerika’nın Barzani’ye verdiği gibi bir federasyon deseler ben bunu kabul etmem.”

DEMOKRATİK ULUS OLACAK

Öcalan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Kürtler devletin varlığını tanıyacak. Devlet de Kürtlerin demokratik ulus olma hakkını kabul edecek. Böylece orta bir yerde buluşacak, uzlaşacaklar. Benim çözüm anlayışım kısaca budur. Geri kalan her konu daha sonra gelir. Bu şu demektir: Sivil toplumun demokratikleşmesidir.

Sonra devlet isterse yine her yerde bayrağı olacak, isterse her yere hizmet götürecek, isterse her yerde Türkçe öğretecek.” Kürtler’in her alanda önünün açılması gerektiğini söyleyen Öcalan,” Kürtler’le devletin bu uzlaşmasından sonra bu anlayışın içi nasıl doldurulacak, bunu konuşmak lazım. Bu süreçte önümün açılması için bunu hep beraber yürütebilmemiz için koşullarımın düzeltilmesi lazım” diye konuştu.

HER ŞEYİ BENDEN BEKLEMEYİN

“Muhatap İmralı” diyenlere seslenen Öcalan, “Sorumluluğu sadece benim üzerime atarak bu işler yürümez. Kürtlerin kendilerini kararlaştırmaları gerekiyor. Bir şeyler gelişiyorsa sürece onlar da dahil olacaklar” diye konuştu. Kürt açılımıyla başlayan yeni sürecin Cumhuriyet’in kurulması kadar derin sonuçlar doğuracağını belirten Öcalan, şöyle konuştu:

“Ben Cumhuriyet’in kazanımlarını göz ardı etmiyorum ama Cumhuriyet şimdi demokratikleşecek. Geç oldu ama iyi olacak. 1920’lerde yapılması gereken şimdi yapılacak. O zaman Cumhuriyet kuruldu şimdi demokratikleştirilecek.” Türkler’in, Anadolu’ya Kürt beyleriyle yaptığı anlaşma yoluyla girdiğini anlatan Öcalan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın Kürt sorununun çözümüne ilişkin ortaya attığı ‘Türk Modeli’ tanımını ise “Bunun içini nasıl dolduracak bilemiyorum. Türkiye modeli önemlidir ancak öyle kolay değil ama samimi olunursa başarılabilir” sözleriyle değerlendirdi.

AMASYA TAMİMİNİ HATIRLATTI

Kürt sorununun çözümünde tarihe de atıflar yapan Öcalan, Amasya Tamimi’nden örnek verdi. Altında Atatürk’ün de imzasının olduğu 22 Ekim 1919’da kabul edilen tamimin 2 no’lu protokolünde, Kürtler’in ırki ve içtimai haklarına yer verildiğini aktardı.

Öcalan, “10 Şubat 1922’de yapılan oturumda 64 redde karşı 273 kabul oyu var, Kürtlerin özerkliğiyle ilgili” dedi. Amerika’nın 2007’de Gladio’dan desteğini çektiğini ve artık kanun dışı infazları desteklenmediğini ilan ettiğine işaret eden Öcalan, “Bundan sonra pek öyle yasa dışı infaz olmaz. Amerika ve diğer siyasi güçler yeni bir tarzla Ortadoğu’da politika yürütecek. Bu süreçte PKK’nın da olmasını istemiyor ancak bunu zorla, silahla bitiremeyeceğini anlamış durumda” diye konuştu.

FETHULLAH GÜLEN ÇIKIŞI

Öcalan’dan ilginç bir çıkış da Fethullah Gülen’e yönelik oldu. Daha önceki mesajlarında Gülen hareketeni ‘tehlikeli’ olarak değerlendiren Öcalan, “Ben Fethullah Hoca’yı takip ediyorum, okuyorum. Olumsuz degerlendirmiyorum. Kürdistan’da okulları cemaatleri var, örgütlüler. Demokratik temelde, karşılıklı yaklaşımlar olabilir” diye konuştu.

Cemil Bayık ve Murat Karayılan, Gülen hareketine ilişkin tehditkar açıklamalar yapmış hedefe koyduklarını ilan etmişlerdi. Fransız ve Rusların Ekim Devrimi gibi zaferlerin döneminin kapandığını da belirten Öcalan, “Devlet bir çözüm değildir, engeldir. Benim çözümümde Türkler de Kürtler de kendi dillerini, kültürlerini, tarzlarını ortaya koyacaklar, ikisi de yan yana olacak” dedi.

BUGÜN

Bir cevap yazın