Peçe tartışmaları arasında Ramazan

Fransa’da Müslüman azınlık bir yandan girmesine sadece birkaç gün kalan Ramazan ayının gelmesini coşkuyla beklerken öte yandan özellikle peçe konusunda çıkan şiddetli tartışmaların sıkıntısını yaşıyor. Fransa’da peçenin sokaklarda takılmasının yasaklanmasını sağlayacak bir kanunun çıkarılması çabalarına kadar varan tartışmalar ülkede Müslümanları temsil eden İslam Dini Fransa Konseyi yetkililerinde faydasız olarak değerlendirilirken El-Kaide Örgütü tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Ramazan ayında Fransa medyasının Müslüman azınlığa özel önem vermesi nedeniyle bu kaosun daha da büyüyebileceği sanılıyor. 

Şer’i mayo davası tartışmaları artırdı

Bu yıl Fransa’da Ramazan ayı gelirken peçe ve takılmasını engellemek için yürürlüğe girmesi kararlaştırılan yasa hakkında tartışmalar hiddetle sürüyor.

Tartışmalar son olarak Fransız Müslüman bayanlardan birinin genel yüzme havuzuna şer’i mayo -vücudun her yerini örten yüzme kıyafeti- ile girmeye kalkmasıyla daha da arttı. Bu olay, Müslüman asıllı Fransız bir bakanın peçeyi “kanunla ortadan kaldırılması gereken kansere benzetmesi” ile aynı zamana denk gelmektedir.

Avrupa Fetva ve Araştırmalar Komisyonu’nun açıklamasına göre mübarek Ramazan ayı Ağustos’un 22’sinde başlayacak. Fransa’da da İslam Dini Fransa Konseyi (Fransa’da İslam dininin resmi temsilcisi) -her zaman olduğu gibi- Ramazan ayının geldiğini ilan etme sorumluluğunu üstlenmekte.

İçişleri Bakanı’nın açıklaması ortalığı yatıştırmıştı

Fransa’da peçeyi yasaklayacak bir kanunun çıkarılacağı yönünde tahminlere karşın bu yazın başlarında Fransa içişleri bakanının Fransa’da sadece 368 Fransız Müslüman’ın peçe giydiğini gösteren istatistikleri ortaya koymasından sonra ortalık biraz sakinleşti. Le Monde Gazetesi bunu o dönemde kanun çıkarmayı gerektirmeyen sınırlı bir olgu olması gerekçesiyle peçe hakkındaki tartışmaları bırakmak için yeterli bir sebep olarak göstermişti. İçinde bulunduğumuz Ağustos ayının 12’sinde Müslüman genç kızlardan birinin şer’i mayo giyerek Paris’in semtlerinden birinde genel havuza girmeye kalkışınca konu üzerine tartışmalar tekrar canlandı. Öyle ki bazı Fransız cepheler bunu; “Fransa cumhuriyeti laiklik ilkelerinde peçe ve şer’i mayoda temsil olunan bir sapma” olarak nitelendirdi.

İslam dinine girmiş Caroline (35), Paris’in bir semtindeki genel yüzme havuzlarından birine giydiği şer’i mayo ile girmesini engelleyen bir havuz yetkilisi hakkında, inancı ve giysi seçmede özgürlüğüne karşı ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle dava açtı.

Fransa’daki İslam Dini Fransa Konseyi temsilcileri bu tartışma üzerine yeniden yorum yapmayı reddetti. Konsey başkanı Muhammed Musevi Timetürk’e yaptığı açıklamada; “bu faydasız bir tartışmadır. Fransa Müslümanlarının önceliklerinden değildir. Fransa Müslümanlarının daha önemli başka öncelikleri vardır” dedi. Kentsel politikalardan sorumlu Cezayir asıllı bakan Fazilet İmara’nın açıklamaları ise tartışmaların şiddetini artırdı. Zira bakan İmara, peçeyi, Fransa’da cumhuriyeti ve laikliği hastalıklardan selim kılmak için sökülmesi gereken bir kanser olarak vasıflandırmıştı.

Medyada Ramazan’a ilgi

Bakan, radikal İslam’ın yayılmasına sınır konmasına bir vesile olarak peçenin engellenmesi çağrısında bulunmuştu. Bu açıklamalar aynı zamanda Fransa’nın tartışmalar karşısındaki resmi yönelimini de desteklemektedir. Zira Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bu konumu 12 Haziran’da; “peçe Fransa’da hoş karşılanan birşey değildir” sözleriyle tabir etmişti.

Ramazan ayının girmesiyle peçe üzerine tartışmaların daha da artması beklenmektedir. Nitekim Fransız medyası Ramazan ayında Fransız Müslümanlarının gerçeğine ve meşgalelerine büyük önem veriyor.

Aynı şekilde Fransa’da peçe gerçeğini izlemesi için kurulan parlamento komisyonunun da önümüzdeki sene Ocak ayında, bu tür kıyafetin Fransa sokaklarında giyilmesini yasaklayan bir yasanın çıkarılmasına yönelme niyeti ortasında konu hakkındaki raporunu sunması bekleniyor.

Fransa’da peçenin yasaklanması yönünde resmi Fransız yönelimi El-Kaide Örgütü’ne yakın cepheler tarafından şiddetle karşılandı. Öyle ki İslami Fas’taki El-Kaide Örgütü bir bildiri yayınlayarak Fransız çıkarlarını tehdit etti. Öte yandan El-Kaide Örgütü’nün ikinci adamı olarak bilinen Aymen El-Zevahiri de yayınladığı ses kaydında Fransa’yı tehdit etti.

Selda Shosa / TIMETURK

 

Bir cevap yazın