Biz de hakkımızı helal etmiyoruz!

Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Güven Erkaya’nın ölümünün ardından makalesinde “hakkımı helal etmiyorum” ifadesine yer verdiği için tazminata mahkûm edilen ve 30 yıllık birikimi ile aldığı evi satılan Vakit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak’a destek yağıyor:

İnsan Hakları aktivisti Şanar Yurdatapan: Bir insanın kendi düşüncelerini söylemesi, hakkını helal edip etmemesi kendi bileceği iştir. Bu, mahkemeleri ne ilgilendirir? Deli saçması bir durum…

Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci: Dilipak’a reva görülen muamele, Türkiye’de yargının köklü bir açmaz içinde olduğunun göstergesi olmuştur. Yargının militarist statükoyu koruma rolüne sıkı sıkıya bağlı olduğunu bu kararla bir kez daha gördük.

Gazeteci Yazar Şamil Tayyar: Yargı siyasallaşmıştır. Ergenekon’un en güçlü olduğu alanlardan birisi yargıdır. Ergenekon soruşturmasının eksik kalan kısmı da yargıdır. Yargıdaki Ergenekon temizlenmeden adaletin tecelli etmesi mümkün değildir. Mevcut durum demokrasinin önünde büyük bir engeldir. Sorun basit bir basın özgürlüğü sorunu değildir, rejim sorunudur.

Gazeteci Yazar Alper Görmüş: Son derece adaletsiz bir durum. ‘Yargıdır ne yapalım’ deme lüksümüz yok. Bu çok açık siyasi bir karardır. Hukuki değildir.

Demokratik Üniversite Platformu Başkanı Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu: Bu karar özgürlükleri kısıtlama gayretidir. Korkutmaya yönelik bir hamledir. Yazarlar mert ve açık olmak zorundadır. Bu engellenemez. Yargının bağımsız ve özgürlükçü olmadığı da ispatlanmıştır.

Mazlum-Der Ankara Şube Başkanı Üstün Bol: Anayasal sisteme karşı hukuk dışı oluşumlar içerisinde olanlara, seçimle işbaşına gelen iktidarları devirmek için karanlık odalarda planlar yapanlara, 28 Şubat darbesinde hakları çiğnenen, aşağılanan, işlerinden atılan, sağlık hizmetlerinden faydalandırılmayan, eğitim hakları engellenen tüm yurttaşlarımız adına:

Biz de hakkımızı helal etmiyoruz.

kaynak: habervaktim

 

Bir cevap yazın