Ankara: Kürt sorunu çözülsün, özgürlükler genişlesin

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu özgürlük mücadelesinde 187. haftayı geride bıraktı. Platform adına basın açıklamasını İlkder üyesi Tuğba Nur Sönmez okudu.

Basın açıklamasının tam metni:

Öncelikle Yüce Allah’tan dün başlayan Ramazan ayının ülkemize ve tüm İslam âlemine zulümden uzak, adil, huzurlu, yasaksız günler getirmesini diliyoruz. Yine bu ay içinde, son günlerde birçok alanda başlatılan ve yıllardır ihtiyaç duyulan değişim süreçleri ile özlemini çektiğimiz, rüyalarımızın gerçekleşeceği bir ülkede yaşamak istiyoruz.

Bu güzel dileklerimizin yanında 187. basın açıklamamızda değinecek yasak uygulaması, mağduriyet, adaletsizlik vs. bulmakta zorluk çekmediğimizi yine belirtmemiz gerekir.

Geçtiğimiz hafta yazar Abdurrahman Dilipak’ın evi, 28 Şubat döneminin Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya’nın ölümünden sonra yazdığı “Hakkımı Helal Etmiyorum” başlıklı yazı yüzünden icra yoluyla satıldı. Dilipak yazısında, Erkaya’ya tamamen kendi tasarrufunda olan “hakkını” hiçbir hakaret, aşağılama, suç unsuru içermeyecek şekilde helal etmeyeceğini dile getirmişti. Yazar kendisine tebliğ edilmeyen bir icra kararının ardından evinin değeri olduğundan çok düşük gösterilerek satılması yoluyla mağdur edilmiştir. Bu arada Sayın Abdurrahman Dilipak’a destek olmak isteyen, düşünce ve inanç özgürlüğüne sahip çıkan herkesi MAZLUMDER Ankara Şubesinin açtığı imza kampanyasına http://bizdehakkimizihelaletmiyoruz.blogspot.com/ adresinden katılmaya davet ediyoruz.

Açıklamamızın başında açılımlardan bahsetmiştik. Bu vesileyle son günlerde birtakım hak ve özgürlüklerin genişletilmesi yönünde yapılan girişimleri İnanç Özgürlüğü Platformu olarak olumlu bulduğumuzu da dile getirmek istiyoruz. Özgür, demokratik, adil bir ülke olma yolunda hepimizin yıllardır atılmasını beklediği bu adımların önüne taş koymak isteyen çevreleri de kınıyoruz. Önerilen çözümlere karşı çıkanların, çözüm arayanları vatan hainliğiyle suçlayanların neyin paniğine kapıldıklarını merak ediyoruz. Bu arada bir an önce somut sonuçlara ulaşmasını dilediğimiz süreçte, her yönüyle başörtüsü yasağının da çözülecek sorunlar arasında yer almasını umuyoruz.

Öte yandan geçen hafta merdiven altı kot kumlama atölyelerinde soludukları kumdaki silikozis maddesi yüzünden genç yaşta ölümcül silikozis hastalığına yakalanan işçilerden biri daha vefat etti. 30 yaşında söz konusu ölümcül hastalık yüzünden ölen İbrahim Güloğlu’nun ölümü bu sorunun hala çözüm beklediğini bir kez daha acı bir şekilde hatırlattı. Çalışma Bakanlığından çoğu genç yaşta aramızdan ayrılan bu işçilerin kalan hayatlarını huzurlu geçirebilmelerini sağlamak amacıyla gereken düzenlemeleri yapmasını ve bu düzenlemelerin ailelerini de kapsayacak şekilde kalıcı hale getirmesini bekliyoruz.

İLK-DER ve İnanç Özgürlüğü Platformu adına hepinize tekrar hayırlı ramazanlar diliyoruz. Haftaya bugün, bu saatte buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

Bir cevap yazın