Genelkurmay’dan açılıma “usül de yöntem de bizden!” müdahelesi

Genelkurmay Başkanı, yayınladığı bir mesajda “demokratik açılım” çalışmalarıyla ilgili gündeme müdahil oldu. Daha önce de Kürt sorununa ilişkin “bireysel hakları evet, grup haklarına hayır” formülünü ortaya atan Genelkurmay Başkanı, bu mesajında ise formülün detaylarına girerek sınırları kalınlaştırdı. Hem hükümet ve hem de muhalefetin işine geldiği gibi yorumlayabildiği mesajda çekilen set şu ifadelerle anlatıldı:

Usul de yöntem de bizden!

“Anayasa’nın değiştirilmesi teklif bile edilemez olan 3’üncü maddesinde ifade edildiği gibi “Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe’dir.” Türk Silahlı Kuvvetleri, ATATÜRK tarafından bizlere emanet edilen ve Anayasa’nın 3’üncü maddesinde de belirtildiği şekilde; Türkiye Cumhuriyeti’nin ulus-devlet ve üniter-devlet yapısının korunmasında taraftır ve taraf olmaya da devam edecektir.

Türk Silahlı Kuvvetleri;

– Ulus-devlet ve üniter-devlet yapısına hiçbir gerekçeyle zarar verilmesini kabul edemez.

– Kültürel farklılıklara saygılıdır. Ancak kültürel farklılıkların siyasallaştırılmasını, başka bir ifadeyle siyasal temsil aracı olmasını, toplumsal siyasal kimlik unsuru haline getirilmesini, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası içinde mümkün göremez.

– Terör örgütü ve destekleyicileriyle ilişki kurulmasına yol açabilecek hiçbir faaliyet içinde bulunamaz.

– Usul ve yöntem esası belirler, noktasından hareketle takip edilecek usul ve yöntemlerde özenli olunmasının gereğine inanır.”

Genelkurmay tarafından yapılan açıklamada “Usul ve yöntem esası belirler” ifadesiyle açılım sürecini boşlamadığını, vesayet sisteminden vazgeçmeyeceğini ilan ediyor ve muhtemel tedirginliklere karşı “Hükümete değil bize güveneceksiniz” mesajı veriyor.  Bu bir bakıma inisiyatif almadır ve açılımdaki etkisini yakından hissettirerek, siyasete müdahaledir. Müdahale edenler ise bu hususu dert etmek yerine mesajı kendi zaviyelerinden okuyup tebrik ediyor!

“İşine bak general”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un açıklamasında, siyasilerin yapamadığı çıkış ise Taraf gazetesinden geldi. Gazete bugün sürmanşetten “İşine bak general” başlığıyla okurların karşısına çıktı. Haberin spotunda “Genelkurmay Başkanı görevi ve yetkisi olmadığı halde Kürt açılımı için kırmızı çizgilerini açıkladı: Ulus-devlete tarafız, taraf kalacağız” ifadeleri yer aldı.. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan da köşesinde açıklamyı eleştirdi. İşte Altan’ın yazısından çarpıcı bir bölüm:

CHP ile MHP, Genelkurmay Başkanı’nı “konuşması” ve “kırmızıçizgileri” belirlemesi için çok zorladılar.
Genelkurmay Başkanı da konuştu. Kürt sorununun nasıl çözüleceği, eğitimin hangi dilde yapılacağı Genelkurmay Başkanı’nın üstüne vazife değil. O savaşmaktan sorumlu.
Savaş derler, savaşır. Barış derler, barışır.

Savaşa ve barışa generaller karar veremez. Savaşa girmeden önce “ordunun hazır olup olmadığını, askerî şartlan” hükümete anlatır. O kadar. Bizim genelkurmay başkanları maşallah her konuda konuşuyor. Kendi işleriyle uğraşacaklarına siyasetle uğraşıyorlar. Kürt meselesini askerin aklıyla mı çözeceğiz?”

Platform Haber

 

 

Bir cevap yazın