Açlık sınırı asgari ücreti teğet bile geçmiyor

Türkiye’deki sosyal adaletsizliğin boyutları, ekonomik kriz sürecinde derinleşirken; asgari ücretin açlık sınırı teğet bile geçmediği anlaşıldı. Türk-İş Sendikası tarafından yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasında, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması zorunlu gıda harcaması tutarının (açlık sınırı) bu ay 740,90 lira olarak hesaplandığı belirtildi. Açıklamada ayrıca gıda ile birlikte yapılması zorunlu olan kira, yakacak, elektrik, su gibi konut, ulaşım, giyim, sağlık, eğitim ve Benzeri harcamalar da dikkate alındığında, ”insan onuruna yaraşır bir yaşama düzeyi” sağlamak yapılması gereken harcama tutarının (yoksulluk sınırı) 2 bin 413,35 liraya ulaştığı ifade edildi. İşsizliğin arttığı bir ortamda insanların işini kaybetme riskiyle karşı karşıya bırakarak, açlık sınırının da altında çalıştırılmaya mecbur bırakılmasına rağmen, büyük firmaların yüksek kârlarını da halkın cebine giriyormuş gibi yansıtan ekonomik dilin yalan söylediği ifşa edilmek zorunda.

Tavan fiyat uygulamasının kaldırılmasıyla birlikte benzine yeni zamların geleceğinin belirtilmesi, kredi ve kredi kartı borçlulalarına peş peşe uyarılar yapılması ve bayram ile akabinde açılacak okullar için ailelerin alışverişe çıkacak olması ekonomik sıkıntıların büyüyeceğini gösteriyor. Bu durum elbette işsiz, yoksul ve dar gelirli aileleri önemli derecede etkileyecektir.

Platform Haber

One thought on “Açlık sınırı asgari ücreti teğet bile geçmiyor

  • biz yemek yerken onu bunu sevmiyorum diyoruz ama yemek bulamayanlar sıraya yemek almaya giriyolar am ne olsun azıcık yani yemekler seçilmemeli bunlar a ekmek çak vermedikleri için yarısı ölüyor yani bu olamaz

Bir cevap yazın