Ankara: Kur’an eğitiminde yaş sınırlandırılmasına son!

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu, Türkiye’de unutulması tercih edilen bir sorunu hatırlatmaya, hak ve özgürlük mücadelesinde diğer platformlarla birlikte saf tutmaya ve başörtüsüne özgürlük eylemlerine devam ediyor. Bu hafta 188. kez bir araya gelen platform üyeleri adına MAZLUMDER Ankara Şubesi’nden Soner Kartal bir basın açıklaması yaparak, 28 Şubat darbe sürecinden kalan Kur’an eğitimindeki yaş sınırlandırılmasının kaldırılmasını istedi.

Basın açıklamasının tam metni:

“KUR’AN KURSLARINDA YAŞ SINIRI KALDIRILSIN!” Ankara İnanç Özgürlüğü Platformunun 188. hafta basın açıklamasına hoş geldiniz.

28 Şubat darbe sürecinde Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununda değişiklik yapılarak Kur’an kurslarına katılabilme yaşı 12’ye çıkarılmıştır. Bu düzenleme yapılırken pedagojik bilgiye dayanılmamış sadece emir komuta zinciri içerisinde toplumun inançlarıyla savaşılmıştır.

Bu sorumsuz uygulamaya karşı vefatından hemen önce Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Muhsin YAZICIOĞLU kanun değişikliği teklifi vermiştir. Söz konusu değişiklik teklifi yeni yasama yılı açılışıyla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülecektir.

Kur’an kurslarına ancak ilköğretimi bitiren çocukların gidebilmesini öngören 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununda değişiklik yapılması için TBMM Başkanlığına sunulan değişiklik teklifi metninde:

“Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununun Ek 3’üncü maddesinin 1’inci fıkrasının ‘İlk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri dışında Kur’an-ı Kerim ve mealini öğrenmek, hafızlık yapmak ve dini bilgiler almak isteyenler için, Diyanet İşleri Başkanlığınca Kur’an kursları açılır. Bu kurslardaki din eğitim ve öğretimi kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanunî temsilcilerinin talebine bağlıdır. Ayrıca küçük yaştaki çocuklar için tatillerde ve Milli Eğitim Bakanlığının denetim ve gözetiminde yaz Kur’an kursları açılır’ denilmektedir.

Bu metne ek olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununun Ek 3’üncü maddesinin 1’inci fıkrası başta olmak üzere din eğitimi ile ilgili kısıtlama getiren her türlü yasal düzenlemenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 9.maddesi ve EK 1.Protokol 2.maddesi ile BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve diğer uluslar arası sözleşmelere uyumu sağlanarak din eğitimi hak ve özgürlüğünün sağlanacak şekilde yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz.

Bu amaçla MAZLUMDER Ankara şubesi olarak kanun değişikliğinin TBMM’de görüşülerek yasalaşması için imza kampanyası başlatıyoruz.

Elektronik imza atmak isteyenler http://yassinirikaldirilsin.blogspot.com/ adresinden ıslak imza atmak isteyenler ise ramazan ayı boyunca Altınpark ANFA-A SALONUNDA MAZLUMDER Ankara standında imzalarıyla kampanyamıza destek verebilirler.

Toplanan imzalar yeni yasama yılı açılışıyla birlikte TBMM başkanlığına sunulacaktır.

MAZLUMDER Ankara Şube ve İnanç Özgürlüğü Platformu adına hepinize tekrar hayırlı ramazanlar diliyoruz. Haftaya bugün, bu saatte buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

Kampanyaya katılmak için: http://yassinirikaldirilsin.blogspot.com

 

 

Bir cevap yazın