Akyazı: Çözümünün sürekli ertelenmesinden kaygılıyız

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük 135. eyleminde Basın açıklamasını platform adına Mahmut Alemdar okudu. Alemdar “Sadece üniversitelerde değil orta öğrenim kurumlarında da uygulanmaya devam eden başörtüsü yasağının bu yılda devam etmesinden ve sorunun çözümünün sürekli olarak ertelenmesinden derin kaygı duymaktayız.” dedi.

Basın açıklamasının tam metni:

Yeni eğitim öğretim döneminin başlamasına kısa bir süre kala üniversitelere öğrenci kayıtları sürmektedir. Her yıl olduğu gibi bu yılda ne yazık ki başörtülü üniversite öğrencileri yasaklarla karşılaşmakta, kayıt esnasında başörtülü fotoğraf kabul edilmemekte ve öğrenciler başörtülü olarak eğitim hakkından yararlanamayacakları konusunda sürekli olarak uyarılmaktadır. Belirtilen şartlara uymayan öğrenciler ise kazandıkları bölüme kayıt hakkını kaybetmektedirler. Öğrenci bir şekilde kayıt işlemini yaptırsa bile eğitim döneminde yine yasakla karşılaşacaktır.

Sadece üniversitelerde değil orta öğrenim kurumlarında da uygulanmaya devam eden başörtüsü yasağının bu yılda devam etmesinden ve sorunun çözümünün sürekli olarak ertelenmesinden derin kaygı duymaktayız. Hükümetin demokratik açılım adı altında yürütmekte olduğu çalışmalarda başörtüsü yasağının kaldırılması ile ilgili bir bölüm henüz bulunmamaktadır. İnanç özgürlüğünün en temel prensiplerinden olan başörtüsüne özgürlük tanınması için daha ne kadar beklememiz gerekecektir?

İslam’ın açık bir emri olan başörtüsüyle hayatın her alanında var olmak isteyen genç kızlarımıza reva görülen bu muamelenin artık sona ermesini istiyoruz. Başörtüsünün en doğal insan hakkı olduğuna inanıyoruz. Eğitim ve çalışma hayatındaki keyfi yasakların biran önce son bulmasını bekliyoruz.

Akyazı Başörtüsü Platformu olarak hükümete sesleniyoruz. Başörtüsü yasağından muzdarip binlerce ailenin acısını dindirmek, daha fazla gözyaşının akmasını engellemek ve insan onuruna yakışacak bir düzenlemeyle bu ilkel yasağı kaldırmak için derhal harekete geçiniz.

Yasaksız ve özgür günlere kavuşmak özlemi ile önümüzdeki hafta 12.30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

Bir cevap yazın