Keriz varsa, çare de var!

ABD’de başlayan finans krizi, kapitalizmin yeniden tanzim ettiği küresel düzen üzerinden tüm dünyayı kuşatan bir hal aldı. Türkiye de, diğer dünya ülkeleri gibi bu krizden payına düşeni aldı. Her ne kadar finans sektörü yüksek kâr oranları açıklasa da, orta ve küçük çaplı işletmelerde krizin etkisi daha yakından hissediliyor. İşsizlik oranları ve işsizlik fonundan pay alanların oranı hayli yüksek. Kriz sürecinde birçok firma hem işçi çıkarıyor hem de çalışanların ücretlerine zam yapmama eğilimi sergiliyor. Türkiye’nin birçok yerinde devam eden grevler de bu yüzden…Enflasyon düşerken temel ihtiyaçlara peş peşe zamların gelmesi, devletin yeni vergiler alması gibi faktörler de devreye girince özellikle dar ve düşük gelirli ailelerle, işsizlik sorununun yaşandığı ailelerin sıkıntıları daha da büyüyor. İşte tam da böylesine bir süreçte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) “Kriz Varsa Çare de Var” kampanyasının ardından Türkiye Reklam Konseyi de “Alın-verin ekonomiye can verin” sloganıyla “Ekonomik Canlılık Kampanyası” başlattı. TOBB’un yeni kampanyasi ise “Evini yenile Türkiye!” İlki gibi bu kampanyalar da tüketimi arttırmaya endekslenmiş. Halkın daha çok satın alma yoluna gitmesiyle, krizin etkilerinin azalacağı iddia ediliyor.

Oysa ki kriz öncesi ekonomik büyümenin yaşadığı dönemler de işsizlik artıyor, yüksek kâr oranları açıklayan sektörlerde çalışanların hayat standartlarında herhangi bir iyileşme görünmüyordu. Gelir dağılımındaki adaletsizlik ve artan yoksulluğa karşı ciddi sosyal politikaların takip edilmesi IMF, TUSİAD gibi kuruluşlarca engelleniyor ama bugün kampanyalar düzenleyenler nedense o gün pek ses vermiyordu.

Halkı yoksullaştıranların şimdi çıkıp da halka “daha çok harca” demesi fazlasıyla samimiyetsiz ve ciddiyetsiz bir tutum. Halkı keriz yerine koyarak krizin aşılacağını zannedenler, kapitalist düzendeki adaletsizlikleri, emek sömürüsünü, asgari ücret adıyla yürüyen kölelik sistemini bu tür kampanyalarla gizleyemediklerini görmeliler.

Platform Haber

Bir cevap yazın