Fransa 367 peçeli kadının peşinde

Fransa’da, ülkedeki peçe kullanan müslüman kadınların sayısını tesbit edilerek, peçe yasağı taslağı hazırlanıyor. Yaklaşık iki ay önce Fransa’da sağ ve soldan toplam 60 parlamenter, ülkede kadınların peçe giymesine karşı olduklarını ilan etmişti. Aralarından 32 parlamenterin oluşturduğu bir komisyon, halen peçe konusunda çalışma yapıyor. Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından da bu konuda bir açıklama yapıldı. Dışişleri Bakanlığı; Ülkede 367 adet devamlı peçe takan kadının olduğunun tespit edildiği belirtti. Sarkozy’de bir konuşmasında ülkede peçelilerin kabul görmediği dile getirmişti.

32 kişilik komisyon, Fransız hükümetine peçe konusunda kanun çıkarılıp çıkarılmaması konusunda önümüzdeki günlerde rapor sunacak. Ülkede 2004 yılında çıkarılan bir kanunla okul ve resmi yerlerde başörtüsü ve haç gibi dini sembollerin takılmasını yasaklayan bir kanun çıkarılmıştı.

Fransız Müslümanlar, ülkede çok az sayıda kadının peçe taktıdığını bu konuda bir kanun çıkarmaya gerek olmadığını belirtiyor. (dünya bülteni)

 

Bir cevap yazın