Küresel egemenler 11 Eylül’ü çok sevdi

8 yıl önce ABD’yi vuran uçaklar, İslam dünyasına işgal, katliam ve acı olarak geri döndü. Bugün 11 Eylül 2001’de Manhattan’ın güneyindeki Dünya Ticaret Merkezinin İkiz Gökdelenleri ve Amerikan Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) yolcu uçaklarıyla girişilen saldırıların 8. yıl dönümü. Saldırılarının failleri meçhul ama ABD faturayı El Kaide’ye kesti, bedelini ise Müslümanlar ödüyor. ABD’nin 11 Eylül’ü, küresel bir 28 Şubat’a çoktan dönüştü bile ve bu Türkiye’dekinden çok daha ağır bedellerin ödendiği bir süreç. İşte bu yüzden de 11 Eylül saldırıları dünyanın kaderini değiştiren yüzyılın “provokatif olayı” olarak da değerlendiriliyor. ABD, 11 Eylül’ü bahane ederek Afganistan’a girdi, Irak’ı işgal etti. Pakistan’ı listeye almış, Afrika’yı da rahat bırakmayacak gibi görünüyor. İslami direniş güçlerinin tasfiyesi için düğmeye basıldığı ortada.

Saldırılardan bugüne İslam dünyası en büyük acıları yaşadı. Irak ve Afganistan’daki işgallerde 1 milyondan fazla insan hayatını kaybetti. Şu an sadece Irak’ta 2 milyona yakın Iraklı kadının dul kaldığı belirtiliyor. NATO saldırılarında 30 binden fazla Afgan hayatını kaybetti. Milyonlarca insan göç etmek zorunda kaldı. Suriye ve Ürdün’de yaklaşık 2 milyon Iraklı mülteci var. İşgal hâlâ bölgede can almaya devam ediyor. Gözaltılar, kötü muameleler, tecavüz olaylarına hergün bir yenisi ekleniyor. Ve her geçen gün savaş mağduru insan sayısı artıyor.

Bu tarihten sonra Guantanamo denen açık cezaevi dünya tarafından duyulmaya başlandı. Dünyanın heryerinden Müslümanlar bu açık cezaevine CIA’nın gizli operasyonlarıyla taşındı. Sorgulandılar, saldırıları kabullenmek zorunda bırakıldılar. Kimileri işkencelerde öldü, kimileri yıllar sonra dışarı çıkarıldı.

ABD’de en büyük ayrımcılığa Müslümanlar uğruyor, özellikle de tesettürlü kadınlar. Aradan geçen 8 yılda bu ayrımcılık nefret ve düşmanlık boyutlarına kadar vardı. Geçen ay örtülü bir kadın, bıçaklı bir ırkçı tarafından tehdit edildi. Bazı gençler okullara İslam’ı “şeytan” gibi sunan tişörtlerle geldiler.

11 Eylül sonrası Avrupa’da da gerçekleşen saldırılar, İslam karşıtlığının yayılmasına hız kazandırdı. Birçok Avrupa ülkesinde, ABD’de olduğu gibi Müslümanlar potansiyel “terörist” muamelesi görüyor, İslam’ın kamusal alandaki simgelerinden başörtüsüne yasaklar getiriliyor, camilere saldırılar düzenliyor…

Görünen o ki, küresel egemenlik hayalleri kuranlar ve İslam karşıtları bu 11 Eylül’ü çok sevmiş!

islamvehayat.com

Bir cevap yazın