Kocaeli: Kur’an-ı Kerim öğrenmede yaş sınırı kaldırılsın!

Kocaeli İnanç özgürlüğü Platformu 231.hafta basın açıklamasını, 19 Eylül 2009 Cumartesi günü İzmit Sabri Yalım İnsan Hakları parkında yapıldı.Basın açıklamasının konusu Kuranı Kerim öğrenmedeki 12 yaş sınırının kaldırılmasıydı.Aynı zamanda bu konu için açılan imza kampanyası standı halkın büyük ilgisine sebep oldu. Yarım saat gibi kısa bir süre içinde binden fazla imza toplandı, halk “bu sorunun acil olarak çözülmesini istiyoruz, çocuklarımızın kuran eğitimi almasına kim ne karışır, bu kampanyayı düzenlediğiniz için Allah sizlerden razı olsun” dedi.BBP Kocaeli İl başkanı Mehmet Korkmazda eyleme katılıp, imza attı.Kısa bir konuşma yapan Mehmet Korkmaz; “bu kampanyayı destekliyoruz, rahmetli şehid Muhsin Yazıcıoğlu, bu yasağın kalkması için önerge vermişti, biz bunun takipçisi olacağız, çocuklarımızın dinini öğretmesini, iman sahibi insanlar olarak yetişmesini istiyoruz” dedi.

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ:

Değerli basın mensupları ve çok kıymetli halkımız;
Kur’an-ı Kerim öğrenmede yaş sınırı kaldırılsın!
Bugün Ramazan ayının arefesini yaşıyoruz, yarın başlayacak olan Ramazan Bayramının öncelikle ülkemize ve tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını temenni eder, şimdiden bayramınızı tebrik ederim.

28 Şubat darbe sürecinde Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununda değişiklik yapılarak Kur”an kurslarına katılabilme yaşı 12 ye çıkarılmıştır.
Söz konusu uygulamaya karşı vefatından hemen önce Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Muhsin YAZICIOĞLU kanun değişikliği teklifi vermiştir. Söz konusu değişiklik teklifi yeni yasama yılı açılışıyla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülecektir.Kur’an kurslarına ancak ilköğretimi bitiren çocukların gidebilmesini öngören 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununda değişiklik yapılması için TBMM Başkanlığına sunulan değişiklik teklifi metninde:

“Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununun Ek 3’üncü maddesinin 1’inci fıkrasının ‘İlk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri dışında Kur’an-ı Kerim ve mealini öğrenmek, hafızlık yapmak ve dini bilgiler almak isteyenler için, Diyanet İşleri Başkanlığınca Kur’an kursları açılır. Bu kurslardaki din eğitim ve öğretimi kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanunî temsilcilerinin talebine bağlıdır. Ayrıca küçük yaştaki çocuklar için tatillerde ve Milli Eğitim Bakanlığının denetim ve gözetiminde yaz Kur’an kursları açılır’ denilmektedir.

Bu metne ek olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununun Ek 3’üncü maddesinin 1’inci fıkrası başta olmak üzere din eğitimi ile ilgili kısıtlama getiren her türlü yasal düzenlemenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 9.maddesi ve EK 1.Protokol 2.maddesi ile BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve diğer uluslar arası sözleşmelere uyumu sağlanarak din eğitimi hak ve özgürlüğünün sağlanacak şekilde yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz.

Bu amaçla MAZLUMDER Ankara Şubesinin başlatıp, diğer illerde de başlatılmış olan imza kampanyasına MAZLUMDER Kocaeli Şubesi olarak destek veriyoruz. Kur’an Kursların yaş sınırının kaldırılması için verilen kanun değişikliğinin, TBMM’de görüşülerek yasalaşması için imza kampanyasını Kocaeli ilimizde de başlatıyoruz. Kampanyamıza , halkımızı, siyasi partileri, sendikaları ve sivil toplum örgütlerini destek olmaya davet ediyoruz.

Toplanan imzalar yeni yasama yılı açılışıyla birlikte TBMM başkanlığına sunulacaktır.

 

 

KOCAELİ İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU adına
Çetin TAHTACI MAZLUMDER Kocaeli Şube Başkanı

Bir cevap yazın