Konya: Seni unutursam ey Kudüs

Bereketli günlerin sonu Bayramın arefesinde kayalıpark meydanında Özgürce bayramlar yapmak umudu ile toplanan Konya İnanç Özgürlükleri Platformu üyeleri 106. hafta’da yaptıkları basın açıklamasında gündeme ait önemli konulara değindi. Platform adına açıklamayı yapan Ali ERÖZ Müslüman kadınların örtüsü İslamı hatırlatır. İslamın hatırlanmasından rahatsız olanlar hangi inancın temsilcileridir? Direniş erleri Dünya’nın değişik yerlerinde Dünya Kudüs gününü tertiplemekte kamuoyuna işgali ve zulmü hatırlatmaktadır dedi. Ve sözlerine şöyle devam etti.

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU 106. HAFTA BASIN AÇIKLAMASI

Rahman, Rahim Allah’ın adıyla

Sizden önce nice (milletler hakkında) ilahi kanunlar gelip geçmiştir. Onun için, yeryüzünde gezin dolaşında (Allah’ın ayetlerini) yalan sayanların akıbeti ne olmuş, görün! Bu (Kur’an) bütün insanlığa bir açıklamadır; Takva sahipleri için de bir hidayet ve bir öğüttür.
(Al-i İmran Suresi 137. Ayet)

Sevgili dostlar, değerli basın mensupları;Bizler 1000 yıldır bu coğrafyada hep birlikte inancımızla yaşıyorduk. Ülkemizde neredeyse herkesin doğal karşıladığı bazı garip durumlar söz konusu, bu gariplikler çok sayıda olsa da en önemlisi İnananlara yönelik davranış tarzı. Türkiye’de inananlar hep savunma durumunda birileri ise hep sorgulayıcı pozisyonunda, sanki şöyle bir durum söz konusu İnanan kesim büyük bir suçun zanlısı ve kendilerini hep temize çıkarma gayretinde. Evet, adını koymak lazım İnananlar hangi büyük suçun failidir? Ve sorgulama makamında olanlar kimler ve bu yetkiyi kimden almaktadırlar? İslam tüm mensuplarına izzet vermiştir. Müslümanlar ise kanları ve canlarıyla bu coğrafyayı Vatan haline getirmişlerse, bu vatanda göğüslerini gere gere İnanlarını ifade etme ve yaşama hakkımız yok mu? Müslümanları tehlike olarak gören kesimin Vatanı için neler yaptığını medyadan görmekteyiz. İnsana utan, usanç veren tartışmalar yaşıyoruz. Üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılması tehdit olarak sunuluyor. Halkının %99’u Müslüman olduğu bir ülkede başörtüsü kimi tehdit etmektedir? Başörtüsü simgedir diyorlar ama neyin simgesidir ifade etmiyorlar. Evet, simgedir Müslüman kadınların örtüsü İslamı hatırlatır. İslam’ın hatırlanmasından rahatsız olanlar hangi inancın temsilcileridirler? Başörtülü insanlar lütuf istemiyorlar, inançlarının gölgesinde yaşamak istiyorlar. Bu ülkeye sonradan gelmiş insanlar değildirler.

Sözde medeniliğin hak ve özgürlüklerin sınırsız ve tarafsız yaşandığı batılı milletler gerçek yüzlerini her zamanki gibi gösteriyorlar. Karaya vuran balinayı kurtaran ve bunu günlerce gündem yapan batılılar kendi zevkleri söz konusu olunca binlerce masum hayvanı vahşice katledip denizleri ve ırmakları kan gölüne çeviriyorlar. Sömürü ve talanla yağmaladıkları masum 73 Afrikalı 3 hafta boyunca Akdeniz sularında Avrupalı devletler tarafından ölüme terk edildi. Avrupa’nın göbeğinde binlerce Müslüman’ı katleden eli kanlı Sırplar bugün yine İnancını bahane ederek dört Müslüman’ı tutuklayıp hapis cezası vermiştir. Bu mudur batının çağdaşlığı, medeniliği.

Amerika’nın işgal ettiği topraklarda masum halklara uyguladığı insanlık dışı işkenceler, zulümler gün be gün artmaktadır. Kendi ülkesinin işgalini ve yapılan zulümleri reddeden ve bunu zalime ayakkabı fırlatarak yapan Irak’lı Gazeteci Muntazır El Zeydi serbest bırakılmıştır. Mahkûmiyeti süresince gördüğü işkence ve zulümler Zeydi’nin görüntüsünden zalimlerin kirli yüzünü göstermektedir.

İlk kıble gahımız olan Mescid-i Aksa’nın içinde bulunduğu ve insanlığın kutsal saydığı Kudüs bugün katil İsrail tarafından işgal altında tutulmaktadır. Müslüman halkların yeterli tepki ve direniş göstermediklerinden dolayı İsrail’in Kudüs işgali ve yıkımı pervasızca hızla ilerlemektedir. Fakat bu işgale duyarsız kalmayan direniş erleri dünyanın değişik yerlerinde Dünya Kudüs günü’nü tertiplemekte kamuoyuna işgali ve zulmü hatırlatmaktadır. Bizlerde bugün buradan şu sözlerle Dünya’ya haykırmaktayız: Seni unutursam ey Kudüs/Sağ elim hünerini unutsun!/Eğer seni anmazsam/Eğer Kudüs’ü baş sevincimden üstün tutmazsam/Dilim damağıma yapışsın”

Geçmişten bu güne zalimler ve zulümleri hep süre gelmiş masum halklar bu zulümler karşısında Allah’ın onlara göndermiş olduğu kitaplar ve Resullerden uzaklaştıkça neronların ve firavunların kölesi olmuşlar. Ne zaman ki Allah’ın ipine sarılıp yoluna inanan önderler çıkmış bu ezilmiş mazlum halklara önderlik etmiş işte o zaman izzettenmiş ve şereflenmişlerdir. Afrika’da ki direnişin sembollerinden çöl aslanı Ömer Muhtar’ı rahmetle anıyor Yolun yolumuzdur diyoruz.

Ramazanın bitimiyle kitapla ilişkimizin kesilmemesini temenni ediyor, Kartel medyadan Ramazan’daki kısmi duyarlılıklarının devamını diliyoruz. Halkımızın Ramazan bayramını huzur ve birlikte geçirmesini Allah’tan niyaz ediyoruz.

Zulmün ve zalimin adının adalet kisvesiyle anılmadığı, hakkın hak, hakikatin hâkim olduğu, mücadelemizin izzet ve şerefinin sürekli olduğu bir dünyada yaşamak umudu ile… Hepinizi 107. haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere Allah’a emanet ederiz.

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU

Bir cevap yazın