Sakarya: Kudüs bizim başörtümüzdür!

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 210. eyleminde ortak açıklamayı yapan Sakarya Dayanışma Derneği sözcüsü Kadrican Mendi, adalet duygusunu yitirmiş bir dindarlığın, kapitalist kültüre eklemlenmiş bir maneviyatçılığın “yükselen değer”e dönüştüğünü söyleyerek “Yozluğu, bencilliği, azgınlığı yayan, vicdanları karartıp, insanlığı çürüten kapitalist kültür maalesef Ramazan ayında da sokaklarımızı, evlerimizi, beyinlerimizi işgal etti.” dedi.

Eylemde tüm Müslümanların Ramazan Bayramı tebrik edilirken, Sakarya’daki toplu bayramlaşmanın bayramın 2. günü (21 Eylül 2009, Pazartesi), Büyükşehir Belediyesi’nin yanındaki geniş meydanda, saat 15.00’de yapılacağı duyuruldu.
Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 210. basın açıklaması

Bugün günlerden KUDÜS

Adalet duygusunu yitirmiş bir dindarlığın, kapitalist kültüre eklemlenmiş bir maneviyatçılığın “Yükselen Değer”e dönüştüğü dehşetli günlerden geçiyoruz.kapitalist kültürün dindarlarda dahil olmak üzere geniş kitleleri edilgen birer tüketiciye dönüştürdüğü bir süreç bu.

Yozluğu,bencilliği,azgınlığı yayan,vicdanları karartıp ,insanlığı çürüten kapitalist kültür maalesef Ramazan ayında da sokaklarımızı ,evlerimizi beyinlerimizi işgal etti.amerikan kolası, fast food markaları mü’minlere(!) yeni iftar modelleri oluştururken, 11 ay ifsadı ve yozluğu pazarlayan tv kanalları ramazanda maneviyat programlarıyla dindar tüketicilere de pazarlayacak malları ve tiynetleri olduğunu ispatladılar.

bu arada ne acıdır ki ucu kendisine dokunmuyorsa zulme ,haksızlığa , yasaklara itirazı olmayan , kendi küçük dünyasında nimet tüketmekten başka bir irade taşımayan kapitalist dindarlık, kendi sınıfını temsil eden AKP hükümetinin oluşturduğu suni özgürlük havasının keyfini sürmeye devam ediyor.tabi keyiflerini kaçıracak ,unutmak istedikleri, geçmişte kalmış sorunları önlerine çıkaranlara ise teessüf etmeden de duramıyorlar. keyiflerini en fazla kaçıran şey de ,artık sırtlarında bir kambura dönüşmüş olan başörtüsü sorunu.

210 haftadır buradan anlatmaya çalıştığımız gibi bir kez daha belirtiyoruz başörtüsü yasağı bir eğitim hakkı ihlalinin çok ötesinde bir sorundur.bir “simge” olarak yasaklanan başörtüsü,yüzünü Batı’ya çevirmiş olan Kemalist egemenlik açısından iktidarlarına dönük bir tehdit olarak algılana gelmişdir.ideolojik olarak pozitivizmi ekonomik model olarak ta kapitalist kalkınmayı seçen kemalist egemenlik, başörtüsünü bu çarka sokulmuş bir çomak olarak görmüş,varlığı açısından tehdit kabul etmiştir.gerçekten de sırf Allah dediği için tesettüre riayet eden müslüman bir bayan bu mekanizmanın ekonomiden siyasete tüm kural ve teamülleri için yakın tehdit anlamına gelmektedir.başörtüsü insanın hayatı ve bedeni üzerinde Allah’tan başka hiç kimsenin tasarruf sahibi olamayacağının deklare edilmesidir.insanın, bedeni üzerinde mutlak tasarruf sahibi olduğunu farzeden Aydınlanma ideolojisi ise aslında insanı, özelde ise Kadın vücudunu pazar için metalaştırmış ve onu tüketen ve tüketilen bir nesne konumuna düşürmüştür.tarih boyunca semboller üzerinden devam eden iktidar mücadelesinde Başörtüsü bugün kemalist cumhuriyeti model alarak oluşturulmuş küresel bir zulüm cephesinin hak ve adalet tarafının sembolüdür.

Başörtüsü müslüman kadının kendi üzerinden yapılan tüm hesaplara ve projelere “La” demesidir ki tarih boyunca bu tavır tüm yeryüzü ilahlarının yüreklerini hoplatmıştır.başörtüsü direnişi bir hak ihlali protestosu değildir.ilkelerini vahiyden alan bir hayat nizamının ,tüm sahte ilahlara ,despotlara ,yasakçılara meydan okumasıdır. Başörtüsü direnişi inanmış azınlıkların azgın kalabalıklara teslim olmayacaklarının ispatıdır.

bu arka planı göremeyen bir dindarlık içi boş bir maneviyat söyleminden başka bir şey ifade etmeyeceği gibi mevcut kapitalist kültürü meşrulaştırmak gibi bir zulmünde parçası olacaktır..

Evet “bugün günlerden Kudüs”.

Çok zor şartlar altında yaşam ve onur mücadelesi veren filistinli kardeşlerimiz ve onların meşru temsilcisi olan başta HAMAS ve İslami Cihad olmak üzere şanlı Filistin Direnişi dünya Kudüs gününde tüm dünya müslümanlarını direnişe destek vermeye Mescid-i Aksa üzerinde sürdürülen Siyonist komploya karşı tepki göstermeye çağırdı. Bizler SAGİR olarak Filistin Davasına ve Direnişe tam destek verdiğimizi buradan bir kez daha deklare ediyoruz.

zira şunun bilincindeyiz ki;

başörtüsü ümmetin salih kulları için ne ifade ediyorsa kudüs odur

kudüs dünya müslümanlarının samimiyet sınavı

kudüs mü’minlerin izzeti onuru..

kudüs üzerinde pazarlık yapılamayacak olan şerefimizdir

Kudüs bizim başörtümüzdür.

kudüs filistin davasının, filistin islam davasının bayrağıdır.

kudüs çeçenistan ,kudüs doğu türkistan , bosna , moro afganistan…

kudüs bugün sakarya ve bugün günlerden Kudüs
Sakarya Adalet Girişimi adına Sakarya Dayanışma Derneği

 

One thought on “Sakarya: Kudüs bizim başörtümüzdür!

  • Bildirici Metni terçekten çok güzel hazırlanmış…
    Katılım gosteren herkese teşekkür ediyorum

Bir cevap yazın