Akyazı: Daha ne kadar beklenecek?

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun 137. başörtüsüne özgürlük eylemini yaptı. Açıklamayı platform adına Mahmut Alemdar okudu.

Basın açıklamasının tam metni:

Halkının yüzde 99’u Müslüman olduğu söylenen bu ülkede İslam dinini günlük hayatında yaşamak isteyenlere uygulanan yasaklar; başörtüsü yasağı sebebi ile okullarda başörtülü eğitim alamayan kız çocukları, kamusal alan diye başörtüleri ile nizamiyelerden içeriye alınmayan analar, bacılar, eşler yakınlar. Kur’an eğitiminde yaş sınırlaması bahanesiyle çocuklarına dini eğitim veremeyen halk, namaz vakitlerinin mesai saatlerinde olması sebebi ile namazı engellenen insanlar.

Soruyoruz: Bu insanlık dışı yasakları ben Müslüman’ım diyen, ben insanım diyen kim savunur. Öneriyoruz: Dine ve insanlara saygı duyan sivil ve resmi erkan böyle insanlık dışı, insan hak ve hürriyetlerini kısıtlayıcı hiçbir yasağı değil uygulamak, gündeme getirenleri derhal kınamalıdır.

İktidar’ın hassasiyetleri içerisinde insan onurunu zedeleyen yasakların kaldırılması var mı? Var ise daha ne zamana kadar beklenecek.

Tüm İslam coğrafyasında ve Türkiye’de Ramazan’ı şerifin son Cuma günü Dünya Kudüs günü olarak kutlanmaktadır. 1200 yıl Müslümanların yanında üç kitabi dinin mensupları barış içerisinde özgürce ibadetlerini yapıyorlardı. 88 yıllık haçlı yönetimi hem Müslümanlara hem Yahudilere büyük katliamlar yapmışlardır. Selehattin Eyyubi ile son bulan haçlı yönetimi 1917’de başlatılan büyük Yahudi göçü ve İngiliz işgali ile 1948’de vahşi süreç tetiklenerek Müslüman Filistin halkı üzerinde acımasız katliamlara tekrar başlayan Siyonistler, insanlık dışı caniliklerini artırarak günümüzde de devam ettirmektedir.

Bu insanlık dışı soykırımı Siyonist rejim başta ABD’nin, Batılı Devletlerin ve BM’nin imkanlarını kullanarak yapmaktadır. Emperyalist güçlerin bu suç ortaklıklarının ortadan kaldırılması halkı Müslüman olan ülkelerdeki idarecilerin işbirlikçilikten vazgeçmesine, Müslümanlar arasındaki birliğin güçlendirilmesine bağlıdır. Bunu gerçekleştirecek olanda zilletle yaşamaktansa izzetle ölmeyi tercih edecek onurlu halklardır.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu olarak yarın idrak edeceğimiz Mübarek Ramazan Bayramımızın tüm Müslümanların dirilişine, insanlığın felahına, canilerin ıslahına vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.

Yasakların olmadığı, insanların inançlarını özgürce yaşadıkları, bayramların bayram olduğu günlere ulaşmak duasıyla…

Gelecek hafta cumartesi 12.30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

Bir cevap yazın