Ankara: Haydi kızlar okula! Yasaklara, dayatmalara!

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu’nun 192. hafta başörtüsüne özgürlük eylemini MAZLUMDER Ankara Şubesi yaptı. Açıklamayı dernek üyesi Soner Kartal okudu.

Basın açıklamasının tam metni aşağıdadır:

Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Değerli katılımcılar Ankara İnanç Özgürlüğü Platformunun 192.hafta basın açıklamasına hoş geldiniz.

Yasaklar hak ihlalleri ve özgürlük kısıtlamalarının zirve yaptığı yeni eğitim öğretim yılı herkese hayırlı ve uğurlu olsun (!)

Okul açıldı!. Koş Ayşe koş! Özgürlüklerinin kısıtlandığı okula koş! Baba beni okula gönder! Gönder ki; başımı açtırsınlar! ‘’Bu benim din özgürlüğüm” dediğimde, ikna odasına alsınlar. İkna olmadım mı? O zaman okuldan atsınlar!

Haydi kızlar okula! Yasaklara, dayatmalara! Kampanyamıza destek vermek için 3540’a mesaj atın. Her mesajda 5 kızın başını açtıralım! Kemalist öğrenciler yetiştirip, hak hukuk gözetmesine, özgürlüklere anlayış göstermesine engel olalım!

Yıllardır devam eden ve bir zulüm olan bu sorunu çözmek için halktan oy toplayanlar sözde dost olanlarla kadeh tokuştururken, özgürlükleri ellerinden alınmış kardeşlerimiz başörtüleri ile okuyabilmek uğruna ülkeden sürülmeye devam edilmekte!

Başka bir zulüm; Kur’an kurslarında yaş sınırı! Çocuklarımıza Kur’an öğretmek istediğimizde 12 yaşından önce yasak getiren zihniyet var karşımızda. Üstelik, pedagojik eğitim kurallarını hiçe sayarak 12 yaşından sonra Kur’an öğreniminin ve hafızlığın ne kadar zor olduğunu bilerek doğrudan Kur’an öğrenimini engellemek için sürdürülen bu yasak hala devam ediyor.

Toplumsal taleplerle iktidara gelen siyasal partilerse sessizliğini sürdürüyor!

Türküm doğruyum! O halde farklı ırka mensupsam eğri miyim? Irkçılık kokan şovenist bir söylem olan andımız okutularak, kardeşler arasına nifak tohumları ekmeye çalışılırken diyelim ki; Ne mutlu andımızı zorla okutup ırkçılık yapmak isteyenlere!

Her hafta yaptığımız basın açıklamasında dile getirmekten usanmadığımız, gerekirse her an ve her saniye söylemeye hazır olduğumuz elimizden alınan özgürlüğümüz için, gelecek hafta da sizleri bizlere destek vermeye davet ediyoruz.Bir cevap yazın