Tokat’ta eğitime özgürlük eylemi

Tokat’ta faaliyetlerini sürdüren Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği (TOKAD) ile Özgür Eğitim-Sen İl Temsilciliği, ortak bir basın açıklaması yaparak, eğitim sistemindeki yasakçı ve ayrımcı uygulamaların sonlandırılmasını talep etti. Eylemde sunumu yapan Özgür Eğitim-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Örs, “Okullar yasaklarla açıldı, eğitim sistemi ise özgürlüklere hâlâ kapalı. Başta başörtüsü yasağı olmak üzere tüm haksızlıklara karşı ses vermek için buradayız. Türkiye’nin diğer şehirlerinde de bu sesi yükselten kardeşlerimiz var. Sakarya’da başörtüsüne özgürlük eylemleri 5. yılına girdi. Ayrıca Kocaeli, Akyazı, Konya, Antalya, Ankara ve Van ile Türkiye’nin diğer yerlerinde haftalardır devam eden bir mücadele var. Biz hem onların sesine ses katıyoruz hem de herkes için adalet ve özgürlük talebimizi yükseltiyoruz” dedi.

Eylemde Özgür Eğitim-Sen üyesi Doç. Dr. Bekir Berat Özipek de bir konuşma yaptı. Akademisyen Bekir Berat Özipek’in konuşmasının ardından TOKAD ve Özgür Eğitim-Sen adına ortak basın açıklaması okundu. Açıklamayı okuyan Sedanur Tokel, “İlk ve ortaöğretim okulları için ders zili çaldı, üniversiteler ise öğrencilere kapılarını önümüzdeki hafta açacak. Ama o kapılardan başörtülü öğrenciler yine giremeyecek. Bu sebeple, başta başörtüsü yasağı olmak üzere, eğitim sistemindeki her türlü ayrımcılığa ve ötekileştirmeye karşı adalet ve özgürlük çağrımızı yinelemek için meydandayız. Ömrümüzün en değerli yıllarının geçtiği eğitim sisteminin sorunlarına kayıtsız kalamayız. Her gün milyonlarca genç insanın kapatıldığı duvarların arkasında yaşananlar, hepimizi ilgilendiren temel bir sistem sorunudur. Bu sorun yüzünden, hayatı ev-okul-dershane üçgenine sıkıştırılan gençlerde zihni, ahlaki ve vicdani yozlaşma had safhaya varmaktadır. Böyle giderse, küçük yaşta okula başlayan tertemiz fıtrat sahibi çocuklardan geriye; ideolojik şartlandırmalara uğramış, bireysel çıkarlarını her şeyin üstünde tutan, toplumsal sorunlara yabancı, hayatı tüketim ve eğlenceye indirgeyen, kimliksiz, kişiliksiz ve ifsad edilmiş büyük bir gençlik kitlesi kalacak!” dedi.

Okullarda ibadete yer yok

Açıklamada, ayrımcı uygulamalarla birlikte ibadethane sorununun da devam ettiğine dikkat çekilerek “Düşünün ki, defalarca değiştirildiği halde eğitim programları, ders kitapları, okul kıyafetleri, öğrenci antları halen ayrımcılığın ve yasakçılığın simgeleriyle dolu. Darbe dönemlerinin uygulamaları yürürlükten kaldırılmış değil! Okullar, kampüsler, derslikler ve daha birçok alan başörtüsüne sürekli kapalı. İbadetlerini aksatmamak isteyen öğrenciler ise bu yıl da kuytu köşelere saklanan kartonlara mahkûm edilecek! Adaletsizliğin, baskı ve yasakların hüküm sürdüğü bir ortamda uyuşturucu yaşının ilköğretime inmesi normal değil mi? Hayatın anlamını kaybeden öğrencilerin, düştükleri boşlukta hayatlarını kaybetmesi ibret verici değil mi?” denildi. Açıklamada “Maalesef bugün birçoğumuz kendi temel sorunlarına yabancı, diğer sorunlara ise düşman kesildiği için hepimiz farklı şekillerde ama özünde aynı sıkıntıları ve acıları paylaşıyoruz. Haksızlıklara karşı kayıtsızlık ise zulmün çarklarına taşınan suyu besliyor. Oysa biz o çarkları tersine çevirmekle, gücümüz yetmiyorsa suyunu kesmekle yükümlü değil miyiz?” sorularına yer verildi ve sorunlara karşı sorumluluk çağrısı yapıldı.

Tüm sorunlar birbirine bağlı

Basın açıklaması “Başörtüsü yasağının tek sorun olmadığının da farkındayız. Biz, inancımızdan ötürü uğradığımız zulmün; farklı inanç ya da etnik kimliğinden ötürü zulme ve haksızlığa uğrayan, emeği, ekmeği ve alın teri sömürülen, yüksek harç bedellerini ödeyemeyen, faiz ekonomisinde boğulan, kapitalist patronların minibüslerinde can veren, TMK’dan dolayı çocuk yaşta mağdur edilen, sırf mahpusluk olduğu için hakkı ve hukuku gözetilmeyen, faili malum cinayetlerde hayatını kaybeden ya da evlerinden alınıp da yargısız infazlara ya da kayıplara karıştırılan insanların uğradığı sorunlardan da ayrı görmüyoruz. Bu sebeple başörtüsüne özgürlük talebimizle, sistemin ürettiği tüm sorunlara karşı çıktığımızın iyi bilinmesini istiyor, herkesi zulme karşı dayanışmaya çağırıyoruz.” ifadeleriyle son bulurken, eyleme destek veren TOKAD ve Özgür Eğitim-Sen mensupları “Eğitimde yasaklara, dayatmalara son!” ve “Başörtüsüne şartsız, sınırsız özgürlük” yazılı pankartla beraber, “Eğitime özgürlük! Hemen, şimdi!”, “Eğitimde tektipleştirmeye hayır!”, “Eğitimde ideolojik dayatmalara hayır!” ve “Başörtüsü yasağına hayır!” yazılı dövizler taşıdılar.

One thought on “Tokat’ta eğitime özgürlük eylemi

  • metropollerin “derin sessizli”ğine inat anadolu’nun özellikle son yıllarda TOKAD’ın müslümanların gündemine kattığı taze soluk ve nitelikli kararlılık her türlü övgünün ötesinde takdiri gerektiriyor. kardeşlerimize dualarımızı gönderiyoruz.

Bir cevap yazın