Burka giyene yardım yok

Hollanda’da, burka gibi yüzü tamamen kapatan giysi giyenlere, işsizlik ya da öteki yardım ödeneklerinin verilmesinin tamamen durdurulması istendi. Amsterdam Belediye Başkanı Job Cohen, Trouw gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, “Burka giydiği için işe kabul edilmeyen bir kişiye ödenek verilmemelidir” görüşünü savundu.Burka giydiği için işe ya da eğitim kurumlarına kabul edilmeyen Müslüman kadınlar bulunduğunu anımsatan Cohen, bu kişilere sağlanan yasal ödeneklerin tamamen durdurulması isteğinin, kişisel karşı çıkma ya da inanç temelinde olmadığını, işe kabul edilmeme gerekçesinden kaynaklandığını belirtti. Cohen, bu giysileri giyen kadınların iş ya da eğitim sırasında başka insanlarla yüzlerini sakladıkları için normal iletişim kuramadıklarını, böylece o iş ya da eğitim ortamında farklı bir durumun ortaya çıktığını ve bu yüzden işe kabul edilmediklerini anlattı.

Belediye Başkanı Cohen, Fransa’daki anlayışın aksine, iş ve eğitim yaşamının dışında kamuya açık mekanlarda isteyen herkesin dini inançlarının gereği gibi giyinmelerine karşı olmadığını kaydetti.

Hollanda’da, iki yıl önce burka giyen bir kadına küçük bir belediye işsizlik yardımı ödeneğini durdurmuş, ancak belediyenin kararı mahkemeden dönmüştü.

timeturk.com

Bir cevap yazın