Başörtüsünü yakan öğrenciler okuldan atıldı

Avusturya’nın Graz Eyaleti’nde bir Müslüman kız öğrencinin başörtüsünü başındayken yakan sınıf arkadaşı iki kız, okuldan atıldı. Avusturyalı kızlar Heike K. ve Sabrina E., 15 yaşındaki Müslüman sınıf arkadaşları Diana B.’yi önce sıkıştırmış ve daha sonra da başörtüsünü yakmışlardı. Yapılan müdahale ile başörtüsü fazla yanmadan söndürülmüştü. Olay, Graz Eyaleti’nde Katolik Yardımlaşma ve Dayanışma Örgütü Caritas’a ait olan bir ekonomi meslek lisesinin düzenlediği bir gezi esnasında yaşanmıştı. Diana B. arkadaşlarından korktuğu için olayı ancak bir gün sonra annesine söyleyebildi. Durumu okula bildiren mağdurun annesi Sieglinde B. okulun olayı geçiştirmek istemesi üzerine polise giderek şikayette bulundu. Konuyla ilgili basına açıklama yapan Sieglinde B. “Okul önce olayın üstünü kapatmaya çalıştı. Sadece çocuklara yazılı ihtarname gönderildi. Bu ceza beni tatmin etmedi. Kızımın başında zor yanan kumaştan bir başörtüsü vardı. Ya olmasaydı, (tamamen) tutuşsaydı.” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Avusturya medyasının haberine göre, okul yönetimi olaya karışan iki kızdan bugün sınıfın önünde arkadaşlarından özür dilemelerini istedi. Ancak kızlar bu talebi kabul etmemekle birlikte Okul Müdürü Evelyn Awad’a saygısızlık içeren hareketlerde bulundu. Bunun üzerine, okul idaresi, Heike K. ve Sabrina E.’ye disiplin cezası vererek, iki öğrenciyi de okuldan attı.

dünya bülteni

One thought on “Başörtüsünü yakan öğrenciler okuldan atıldı

  • arkadaşlar…müslüman mağdur olsada..hak aramada..karşısındakine zarar veremez..hatta karşısındakinden gidip kendi özür dilemelidir…başörtülü kardeşimiz..saçını yakma girişiminde bulunan kızları kucaklayıcı ve onları içselleştirici davranışta bulunmalıydı..hukuğa başvurup onları attırabilirsiniz..enenizi sonuna kadar tatmin edebilirsiniz..ama tüm avusturalya toplumunda nefret uyandırısınız.. size karşı açılmış..kapalı bir savaşın ortasında keninizi bulursunuz…hiristiyan halk burada size karşı nefretini iyice koyulaştıracak..bu tüm bir dalga olarak büyüyerek..türk toplumunu rahatsız edecek bir tsunami olarak geri dönecektir.. o kız kardeşime sesleniyorum..gitsin onlardan özür dilesin..benim hatam desin..insanlar kapalı konuştuklarını açık dile getirmeye başladı…bu iyiye alamet değil…müslüman garip olmalıdır..haksızlığa uğrasa dahi hakkını eğer dini bir sembolse..allahtan talep etmelidir…kuldan değil…

Bir cevap yazın