Akyazı: Mağdurlarla adeta alay ediliyor

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu 139. eylemiyle başörtüsü direşine devam ediyor. Platform adına yapılan açıklamada TRT’deki baskıcı uygulama ile TSK’nın başörtüsü yorumu eleştirildi.

Basın açıklamasının tam metni:

Ülkemizin siyasi gündemiyle ilgili tartışmalar devam ederken müslüman halkın inanç özgürlüğü önündeki engeller sürmektedir. Son yaşanan olaylar, başörtüsü ile ilgili mevcut tahammülsüz ve yasakçı zihniyeti bir kez daha gözler önüne sermektedir. Basında çıkan haberlere göre, Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı programına başörtülü giremediği için kışlık bere ile katılan TRT kameramanı Fatıma Betül Gürtekin’in görüntülerinin basında yer almasının ardından Ankara Televizyon u Aktüel Kamera Servisi Şefi Kasım Akkoyun görevinden alınmıştır.

Törenleri izlemek üzere TRT tarafından görevlendirilen bayan kameramanın başını açmamak uğruna yaz günü kışlık bere ile saçlarını örtmesiyle bazı basın organları alay etmiş, hiç utanmadan sıkılmadan “Türbanda yeni açılım kışlık bere” manşetleri atabilmiştir.

Fatıma Betül Gürtekin adlı kameramanın kadrolu kamera asistanı olarak TRT ‘de çalıştığının gazete haberlerine yansıması üzerine servis şefi Kasım Akkoyun görevinden alınmıştır. Bu haksız görevden alma ile birlikte Fatma Betül Gürtekin kardeşimize reva görülen muameleyi ve aşağılayıcı yayınları kınıyoruz.

Öte yandan askeri tüm birimlerde başörtüsünü yasaklayan Genelkurmay’ın bu tutumunu yansıtan ve Ergenekon sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon’da ele geçirilen kitapçıkta ilginç ifadeler bulunmaktadır.

“Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki Kıyafet Düzenlemesi” başlıklı kitapçıkta Başörtüsü ile türbanın ayrı şeyler olduğu; evde, tarlada kimsenin kıyafetine karışılmadığı ama laikliğin korunması için kamusal alanda farklı bir tutumun gerektiği; yasağın vatandaşların tek tipleşmemesi için de elzem olduğu; zaten Kur’an’da da örtünmenin emredilmediği gibi tuhaf cümleler yer almaktadır.

Maalesef başörtüsü yasağının keyfiliği görüldüğü gibi sınır tanımamakta, mağdurlarla adeta alay edilmektedir.

Akyazı Başörtüsü Platformu olarak başörtüsü yasağı zulmünü ve bu zulmü uygulayan zalimleri teşhir etmeye devam edeceğimizi belirtiyor, önümüzdeki hafta buluşmak üzere Allaha emanet olunuz dileklerimi iletiyorum.

 

Bir cevap yazın