Ankara: Ceylan’ın sorumluları hesap vermeli

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu, başörtüsü direnişinden yana kararlı tavrını sürdürüyor. Bu hafta 193. kez yapılan eylemde, basın açıklamasını Platform bileşenlerinden MAZLUMDER Ankara Şubesi yapmıştır.

Basın açıklamasının tam metni:

Değerli Katılımcılar,

193 haftadır yaptığımız basın açıklamalarında ülkemizde ve dünyada inançlara ve özgürlüklere yönelik her türlü ihlali duyurmaya, kınamaya çalıştık. İhlaller ve haksızlıklar açısından yoğun bir haftayı geride bıraktığımız için bu haftaki basın açıklamamız da bir nevi rapor niteliğinde. Açıklamamıza temel teşkil eden özet için Türkiye’deki başörtüye özgürlük ve inanca saygı platformlarının ortak portalı www.platformhaber.net isimli internet sitesine teşekkür ediyoruz.

*Geçtiğimiz hafta Avusturya’da çıktıkları bir okul gezisi sırasında sözlü tacize uğrayan başörtülü bir kız öğrencinin başörtüsü arkadaşları tarafından başında yakılmak istendi. Olay Avrupa’da “İslam Korkusu”nun gençler arasında ulaştığı boyutu çarpıcı bir şekilde gösteriyor.
* Başörtüsü konusunda kararın okul yönetimlerine ait olduğu Belçika’da ilk ve orta dereceli okulların bu konuda yasak uygulaması velilerle yönetim arasında gerginlik çıkarıyor. Birçok başörtülü öğrencinin bu gerilim nedeniyle okullarından ayrıldığı bildiriliyor. Kamu sektöründe polis, asker, avukat, yargıç gibi üniformalı veya özel giysili çalışanlar ile halkla doğrudan temasta olanların dini sembollerle görev yapmaları uygun görülmüyor. Belçikalı bir grup aydın ise başörtüsü yasağına karşı “inanca saygı” çağrısı yaptı.

* Hollanda’da, burka gibi yüzü tamamen kapatan giysi giyenlere, işsizlik ya da öteki yardım ödeneklerinin verilmesinin tamamen durdurulması istendi.

* 19 yaşındaki Irak asıllı Sura Al-Shawk adlı başörtülü basketbolcu İsviçre Basketbol Federasyonunun koyduğu başörtüsü yasağı nedeniyle ülkede artık basket oynayamayacak.

* Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Müslüman kadınların yüzlerini de kapatacak şekilde örtünmesinin Fransa’da “kabul edilemez” olduğunu söylemesiyle başlayan burka yasağı tartışmalarını görüşmek üzere kurulan komisyonda konuşan tüm belediye başkanları, belediye hizmetleri konusunda Müslüman sakinlerin ‘gittikçe artan talepleri’nden şikâyetçi oldular! Başkanların şikâyet ettiği taleplerin başında ise, Müslüman öğrenciler için okullarda helal yemek bulundurulması ve belediye havuzlarında kadınlara özel saatler ayrılması gibi ‘kabul edilemez’ istekler bulunuyor.

 

* İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, 11 Eylül olayları ve Londra bombalamalarından sonra birçok genç Britanyalı Müslüman kendisini İngiliz polisi ve medyası tarafından dışlanmış ve saldırıya uğramış hissediyor.

* İspanya’da yaşanan benzer bir olayın ardından ABD’nin Michigan eyaletinde, katıldığı duruşmada hâkimin kendisinden başörtüsünü açmasını talep ettiği Irak asıllı Raneen Albaghdady anayasal hakkı ihlal edildiği için dava açtı.

* Geçtiğimiz Pazar günü Yom Kippur bayramı nedeniyle Kudüs’te Ağlama Duvarına gelen İsrailli Yahudilerin bazıları Haremüşşerif’e girdi. Bazı Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya da girmeleri üzerine o sırada sabah namazını kılmakta olan Kudüslü Müslümanlar tepki gösterdi. İsrail polisinin protestocu Müslümanlara saldırması yüzünden çok sayıda insan yaralandı. Dünya Müslümanları da yaşananlara tepkisiz kalmadı. Cuma günü İsrail’in Mescid-i Aksa’ya saldırılarına karşı Öfke Günü ilan edilerek Cuma namazı çıkışlarında İsrail’i kınama eylemleri yapıldı.

Dünyadaki gelişmeler böyleyken ülkemizde de gündem durmadı. Birkaç gün önce Lice’de Ceylan isimli bir genç kız nereden atıldığı belli olmayan bir havan mermisi yüzünden feci şekilde can verdi. Ceylan’ın ailesinin acısını paylaşırken, böyle bir olayın tekrarlanmaması için sorumluların hızlı bir şekilde bulunmasını ve adalet önünde hesap vermesini diliyoruz.

Bu arada TBMM yeni yasama yılına yine eşsiz davetiye tartışmaları ile başlamasına rağmen bizler TBMM’den yeni yılda insan hak ve özgürlüklerini kısıtlayan yasaların kaldırılmasını sağlayacak düzenlemeler beklediğimizi hatırlatmak istiyoruz. Haftaya bugün, bu saatte buluşmak üzere…

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu Adına Mazlumder Ankara Şubesi

Bir cevap yazın