Kocaeli: Ayıplardan açılıma geçemedik bir türlü

Kocaeli’deki özgürlük mücadelesinde 233. hafta geride kaldı. Platform, aradan geçen zamana rağmen kararlılığını sürdüğünü şu ifadelerle deklare etti: “Küçük olmalarına rağmen süreklilikleriyle taşları delen su damlaları bizlere de örnek olmaktadır. Bizlerde özgürlük mücadelemizde, hak ihlalleri ortadan kalkıncaya kadar mücadelemizi sürdürme azminde olduğumuzu bir kere daha buradan deklare ediyoruz.”

Basın açıklamasının tam metni:

Değerli Dostlarımız ve Sayın Basın Mensupları

Özgürlük mücadelemizin 233. haftasında yine burada bulunmaktayız.

Küçük olmalarına rağmen süreklilikleriyle taşları delen su damlaları bizlere de örnek olmaktadır. Bizlerde özgürlük mücadelemizde, hak ihlalleri ortadan kalkıncaya kadar mücadelemizi sürdürme azminde olduğumuzu bir kere daha buradan deklare ediyoruz.

Kimseden bir lütuf, bir ayrıcalık değil yalnızca hakkımızı istiyoruz. Bu zorbaca yasaklar, inandığı gibi yaşayamayan insanları bir bunalıma ve öz saygı zedelenmesine itmektedir. Maalesef ki aradan geçen bunca zamana karşın hala inanç özgürlüğü ihlalleri bir kabus gibi ülkemizin ve insanımızın üzerindedir. Fakat bizler biliyoruz ki hiçbir durum sonsuza kadar varlığını sürdüremez, elbet biter mutlaka yok olur ve kara bir leke olarak tarihte yerini alır.

Ve bizler sadece inanç özgürlüğü değil tüm alanlarda her türlü hak ihlallerine karşı sesimizi çıkarmaya, “Kim olursa olsun mazlumdan yana, kim olursa olsun zalime karşı” olmaya devam edeceğiz..

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu olarak başörtüsüne açılımın ne zaman geleceğini merak ediyoruz.
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, 1 Eylül’de başlayan yeni eğitim öğretim sezonunun açılışını, aralarında başörtülü bir öğrencinin de bulunduğu sınıfta yaptı. Medvedev, başörtülü ilkokul öğrencisi ile aynı karede poz verdi. Rusya’da orta öğrenim ve üniversitelere öğrencilerin başörtüleri ile gitmelerine izin verilirken, öğretmenler de başörtülü olarak ders verebiliyor.
İslâm dünyasında başörtülü olduğu için okuma ve çalışma hakları ellerinden alınmışlar biryan dan da, Avustralya’da örtüsüyle Victoria’da Emniyet Amirliği yapan Maha Sukkarı görmekteyiz.

Açılım açılım diyenler duyun, görün de açılın artık. Büyük Okyanusa doğru açılın şöyle. Avustralya’daki demokrasiyle tanışın. Amerika’ya açılın, engin hoşgörüyle tanışın. Barack Obama’nın okul puanıyla eyalet rekoru kıran başörtülü öğrenciyi taltif eden ifadelerini işitin de, bu ayıba bir dur deyin artık. İngiltere’de bir üniversitenin koridorlarında gezin açılım için.

İngiltere’de hiçbir üniversitede kılık-kıyafet yasağı yok. Dinî inançlarından dolayı örtünen kız öğrencilerin ellerini kollarını sallaya sallaya başları dik üniversite kampüsüne, dersliklere, laboratuvarlara, kütüphanelere, spor salonlarına özgürce girebildiklerini göreceksiniz.

Rusya’da, Avustralya’da başörtülü öğretmenlerin sınıfına girip ders dinleyin başörtülü öğrencilerle birlikte. Bu saydıklarımız demokrat geçinen müstebitlerimize dünyadan demokrasi dersleri.

Ayıplardan açılıma geçemedik bir türlü. Kürt ayıbı, ekonomi ayıbı, demokrasi ayıbı, tesettür ayıbı, v.b. İnsan hakları karnemiz ayıplarla dolu. Açılım için önce ayıbımızı görüp özür beyan etmemiz lâzım. Umarız, Avustralya’nın geçmişte Aborjinlere yaptıkları için özür dilediği gibi, bu sistem de bir gün haklarını ihlâl ettiklerinden özür diler. İşte o zaman açılımdan bahsedebilriz.

KOCAELİ İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU adına Medine KÜÇÜK

Bir cevap yazın