CHP’li belediye başörtülülere nikah kıymıyor!

Kadınların başörtüsünün altına taktığı boneyi devrim kanunlarına aykırı olarak bulan Cumhuriyet Halk Parti’li (CHP) başkan, beldede boneli kızların fotoğraflarını uygun bulmayarak nikâh kıydırmıyor. Denizli’nin Çivril ilçesine bağlı Gürpınar Belediyesi evlendirme memurluğu, başörtüsünün altına takılan boneli fotoğraflı evlenme müracaatlarını, ‘yönetmeliğe uygun değil’ diye kabul etmiyor. Edinilen bilgiye göre, Avustralya’da yaşayan ve evlenmek üzere ailesiyle birlikte memleketi Denizli’ye giden gurbetçi Ramazan Acar ve nişanlısı Cennet Güngör, 24 Eylül’de nikâh randevusu almak için gerekli evraklar ve istenen fotoğrafla Gürpınar Belediyesine başvurdu. Evrakları teslim alan Mehmet Eryılmaz isimli nikâh memuru, Ramazan Acar’ın nişanlısının getirdiği yüzü ve alnı görünen başörtülü ve boneli vesikalık fotoğrafları, nikâh için uygun olmadığı gerekçesiyle geri çevirdi. 

Acar çifti, olayla ilgili kişiler hakkında, görevi suiistimal yaptığı iddiasıyla Çivril Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

CHP’Lİ BAŞKAN UYGULAMAYI SAVUNUYOR

Konuyla ilgili konuşan Gürpınar Belediye Başkanı Halil Arıkan ise kendilerine nikah için başvurulan boneli fotoğrafın devrim kanunlarına aykırı olduğunu ileri sürdü ve çıkan haberleri provokasyon olarak değerlendirdi. Başkan Arıkan, “Bu, şu anda gerçek dışı yalan beyanlarla yapılmış bir haber. Vakit Gazetesi’nin provokasyonu.” ifadelerini kullandı.

İnkılap kanunlarına göre uygun kıyafetin başı açık yüzün alın kısmı açık kısımları tamamen gösterir şekilde olması gerektiğini savunan Arıkan, “Kadınların yüz ve alın kısımları açık olmak kaydıyla… Maalesef siyah bone takmış. Arkadaşlarımız yazmış, ‘Fotoğraflarınız evlenme yönetmeliğinin 20. maddesinin 5. fıkrasına uygun olmadığından uygun fotoğraf getirilmesi halinde evlenme işleminize başlanacaktır.’… Bunlar bence provokatör. (Resmi göstererek) Bu resim değişse ne olur değişmese ne olur. Başı açık, devrim kanunlarına uygun şekilde başındaki siyah bone olmaması gerekiyor” dedi.

DENİZLİ VALİLİĞİ İNCELEME BAŞLATTI

Bu arada, olayla ilgili Denizli Valiliği de inceleme başlattı. Vali Yavuz Erkmen, olayla ilgili Çivril Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük’le telefonda görüştüğünü, İlçe Nüfus Müdürlüğü’nün, başkanın iddiasının aksine gösterilen fotoğrafla nikâh akdinin gerçekleşebileceğini bildirmesine rağmen, belediye evlendirme memurluğunun nikâhı kıymadığını açıkladı.

Kanunların izin verdiği ve nüfus müdürlüklerince kabul edilen fotoğrafları belediyenin kabul etmemesinin gerekçesinin araştırılacağını vurgulayan Erkmen, “Sonuçta bunda bir yanlış yapan varsa sonucuna katlanacak.” dedi.

dünya bülteni

Bir cevap yazın