Kütahya Mescid-i Aksa için ses verdi

MAZLUMDER Kütahya şubesi tarafından israilin Mescidi Aksa’yı işgal girişimiyle ilgili olarak basın açıklaması yapıldı.Basın açıklamasını MAZLUMDER Kütahya Şubesi başkanı Lütfiye Özkul yaptı. Diyanet-sen, Agd, Saadet Partisi ve Anadolu Aile Derneği destek verdi.Elinde Filistin bayrakları ile Kütahya halkının ve STK ların destek verdiği basın açıklamasının tam metni aşağıdadır.

Basın açıklamasının tam metni:

Değerli halkımız ve basın mensupları,

03 – 09 Ekim arasında Yahudilerin Sukot / Çardaklar bayramı kutlanmaktadır. Birkaç hafta önceden beri Yahudi aşırı gruplar bu kutsal günlerde Mescid-i Aksaya baskın düzenlemek üzere çağrıda bulunmakta idiler.

Bu çerçevede Kudüs’lü Müslümanlar önderler de Mescid-i Aksa’nın boş bırakılmaması, bir hafta boyunca itikaf yapılarak Mescid-i Aksa’nın muhtemel Yahudi saldırganlığından korunması çağrısı yapmaktaydılar.
Dün gece yatsı namazından sonra Mescid-i Aksa’yı terk etmeyenler ile bu sabah öğle namazı sonrası Mescid-i Aksa’yı savunmak üzere orada kalan cemaat İsrail polisi tarafından Mescid-i Aksa’dan zor kullanılarak çıkarılmaya çalışılmakta. Bu çatışmalarda pek çok Kudüs’lü Müslüman yaralanmış durumda.

Öte yandan Yahudi aşırılar da gece 03.00’ten itibaren Mescid-i Aksa’ya doğru yola çıkmış ve özellikle bab-ul Esbat kapısından Mescid-i Aksa’ya girmeye çalışmaktadılar. Yerleşimci otobüsleri yoğun bir şekilde Mescid-i Aksa – Burak duvarına Yahudileri taşımaya devam etmektedir.

İsrail devleti namaz vakitleri ve ramazanın son on günü hariç mescidi aksanın içerisinde bulunamaya izin vermemekte bu sebeple Mescid-i Aksa’yı savunmak üzere burada kalanları çıkarmaya yönelik şiddet uygulamaktadır.

Mescid-i Aksa’nın altında devam eden kazılar, Mağripliler kapısının işgali, Burak duvarının işgali, Mescid-i Aksa’nın kapılarında giriş – çıkışlarda gerçekleştirilen keyfi uygulamalar, Kudüs’lü Müslümanlara yönelik zorunlu göç politikaları, ev gaspları, öteden beri dillendirilen Mescid-i Aksa’nın yerine bir Yahudi sinagogu inşa etme politikalarının bir parçası olarak değerlendirilmektedir.

Mescid-i Aksâ’ya yapılan son saldırı, nabız yoklaması olarak telakki edilmekte. İsrail Hükümeti ve birimleri şu anda tepkileri gözlemlemekte, tahlil etmekte ve kararlarını bu tepkilere göre belirleyecekleri düşünülmektedir.

Bu nedenle hepimiz kutsal bir görevle karşı karşıyayız. Gece karanlığında kurulan komployu boşa çıkarmalıyız.
Herkes gücü yettiğince bunun için çalışmalı ki, dünyada vicdan azabı ve ahirette pişmanlık duymayalım.

Yahudi aşırıları ve İsrail devletinin kışkırtıcı politikaları bölgeyi yeni bir intifada’ya sürüklerken tüm Müslümanları Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın savunması için harekete geçmeye çağırıyoruz.

MAZLUMDER KÜTAHYA ŞUBESİ BAŞKANI
LÜTFİYE ÖZKUL

Bir cevap yazın