Başörtülü öğrenciyi zorla otobüsten indirdiler!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bir geziye katılmak için seçilen Giresun İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencisi Demet Özdemir, başörtülü olduğu gerekçesiyle otobüsten indirildi. Kafilede görevli bayan öğretmen Şehit İsa Yüksel İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Hatice Kumaş “Otobüs kamusal alandır, ya başını açarsın, ya otobüsten inersin…” diyerek yasakçı ve ayrımcı zihniyetin hangi noktalara vardığını gösterdi! Konuyla ilgili Vakit’e açıklamalarda bulunan Demet Özdemir’in babası Murat Özdemir, kızının dinî inancından ötürü böyle bir yasakla karşılaşmasının kendilerini çok üzdüğünü belirtti.  Olayın mağduru Demet Özdemir de sorumluların derhal hesap vermesini istedi. 

Baba Özdemir, ayrıca Giresun İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Kılıçaslan’ın şikayet dilekçesini şifahen almaya çalıştığını, yasal prosedürü uygulamak istemeyince dilekçeyi Valiliğe teslim ettiğini söyledi.

Bakanlığın işgüzarlığı!

Giresun İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Albayrak da, konuyla ilgili soruşturma başlattığını ve takip ettiğini, çocukların bu şekilde haber olmasına da çok üzüldüğünü söyledi. Albayrak, “Biz Bakanlığın emirlerine uymak zorundayız. Bakanlık geziyle alakalı yayınladığı genelgede kılık kıyafet kanunlarına uygun hareket edilmesini istiyor” dedi.

Bu olay gösermiştir ki, başörtüsü yasağı acı bir şekilde devam etmektedir. Başörtülü kızlar, yasakçı zihniyetle başbaşa bırakılmakta, Hükümet ise hem yasaktan şikayetçi görünmekte hem de genelgelerinde yasakçı ifadelere yer vermeye devam ederek topu sürekli aşağıdaki sorumlulara bırakmaktadır.

Yasakçı zihniyete tepkisizliğin kitleselleşmesine rağmen, yasak karşıtı mücadelenin kararlılıkla sürmesi ise geleceğe dair taşıdığımız umuttur.

Platform Haber

One thought on “Başörtülü öğrenciyi zorla otobüsten indirdiler!

  • yaziklar olsun, utan be utan, senin gibileri neyapmali herkez iyi bilirde uygulamazlar.. allah büyüktür o geziden sag salim döndünüzmü hanimefendi cok merak ediyorum.. gerci daha nice geziler düzenlersiniz siz.. allah gönlüne göre versin.. müslüman olmayan defolsun türkiyem ülkemden!!!!

Bir cevap yazın