Bosch namaz kılmayı yasakladı

Bursa’da namaz kılanlara yönelik baskıların arttığı fabrikalardan biri de Bosch’unki oldu. Ekim ayı başında, fabrikadaki mescidleri kapatan yönetim, şimdi de makine araları ile soyunma dolapları bölümünde namaz kılmaya çalışan işçileri, “ihtar” cezası vermekle tehdit ediyor. Konuyla ilgili Vakit’e konuşan bir işçi olayı şöyle anlattı: “Fabrikada değişik binalarda birkaç tane mescid var. Namaz formu doldurarak üretimi aksatmadan ve doldurduğumuz formlarla, maaşımızdan bir miktar kesilmesine razı olarak namazlarımızı kılıyorduk. 4 Ekim’de, kimseye bilgi verilmeden mescidleri kullanıma kapattılar. Hala hiçbir açıklama yapılmıyor. Sendikaya sorduğumuzda ise, yönetimin bu kararı aldığını söylüyorlar. Hatta; makine aralarında ve soyunma dolaplarının olduğu bölümlerde namaz kılan birini görürlerse, ihtar vereceklermiş. Avrupa ülkelerinde, dininin gereklerini yaptığı için hor görülüp, işten atılan Müslümanları gördükçe canımız sıkılırken, Bursa’daki bu uygulama bizi çok şaşırttı.

BOSCH’TAN “BİZDE MESCİD OLMAZ” İTİRAFI

Çalışanların şikayetleri ile ilgili Vakit’e açıklamada bulunan Bosch Kurumsal İletişim Koordinatörü Belin Alev, “Bursa’daki Bosch fabrikasında zaten mescid yoktu. İşçilerin izinsiz olarak kullandıkları bir mekan vardı. Fabrika yönetimi de genel güvenlik amacıyla o yerde ibadet yapılmasına izin vermedi” dedi.

TÜKETİCİ BİRLİĞİ’NDEN BOYKOT UYARISI

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, yasakçı uygulamayla açıklama yaparak “İnsanların inanç ve din özgürlüğü engellenemez. Bunu engellemek çağdışı bir tutumdur. İnanca ve insana tahammülsüzlüktür” dedi.Bosch yetkililerini uyaran Kaya, Türkiye’deki tüketicilerin yüzde 99’unun Müslüman olduğunu hatırlatarak, “Bu uygulamadan derhal vazgeçmeli ve Müslüman halktan özür dilemelidirler. Aksi takdirde kendilerine en büyük cezayı tüketici kendisi kesecektir. Bizlerde bu konunun takipçisi olacağız ve çağdışı uygulamalara son verilmediği takdirde boykot başlatacağız” diye uyardı.

Turgay Aktürk, Vakit

 

 

 

 

Bir cevap yazın